הטבות ועדכונים בדף הפייסבוק הרשמי שלנו

גלריית ABeNA - אמנות אפריקנית

גלריית ABeNA - אמנות אפריקנית (הגדל)

גלריית ABeNA - "מחזוריות החיים באמנות אפריקה המסורתית"

התערוכה מציגה את נושא הפריון – בובות פריון, הריון, אם וילד – ופסלי אבות קדומים.

אחת מאמונותיהם החזקות ביותר של האפריקנים היתה התגשמות-מחדש. שפרושה: "מחזוריות החיים שחוזרת ונשנית". על פי תפיסתם, הנשמה חוזרת ללא הרף. כאשר חיי אדם מסתיימים, מיד חיים אחרים מתחילים וכך יש מחזור נצחי חוזר ונשנה של הורים וקרובי משפחה. אדם שנפטר יכול להיוולד-מחדש. הרוח המגינה של אב קדמון יכולה להיוולד-מחדש בתינוק של בן משפחתו, או של בן משפחה אחרת בבית-האב. בהולדת תינוק חדש שואלים מיד: למי הוא דומה?, לכל לידה חדשה יש שורשים בעבר, הנשמה והרוח המגינה הן כבר עתיקות-יומין. מדובר במחזוריות-חיים בלתי נפסקת ובלידה-מחדש של אב קדמון בילד.

עקרות לפיכך נחשבת לקללה נוראה, כי היא מפסיקה את מחזור הלידה-מחדש וחותכת את קו שושלת החיים. כדי להבטיח הריון ולידה בריאים גייסו האפריקאים עזרים מאגיים ומרבית דמויות אם וילד נוצרו לשם כך. התפקיד העיקרי של האישה האפריקאית הוא להרות, ללדת ולגדל ילדים. במידה ולזוג לא  נולד ילד או תינוקם נפטר, האישה נתפסת כאחראית. אישה חסרת ילדים נושאת צלקת שלא ניתנת למחיקה. היא, משפחתה וקרוביה יסבלו בשל כך- זו תהיה השפלה חסרת תקנה, בחיים המסורתיים. על רקע תרבותי כזה ניתן היה למצוא מספר עצום של דימוי אם וילד באפריקה המסורתית המציגים הרבה יותר מסמלי פוריות: הם משדרים פרישות מינית, טוהרה פולחנית, ועוצמה נשית ורוחניות. 

בחברות האפריקניות בעיית המשכיות החיים היא מרכזית ומכריעה. התרבות האפריקנית מדגישה את נושא פוריות האדם. התפילות והטקסים לאבות קדומים - נועדו למטרה אחת, לחזק ולהבטיח את המשכיות החיים, מתוך הצורך להבטיח הולדת צאצאים ולמנוע חלילה עצירת קו השושלת ומחזוריות החיים. עתיד המשפחה והחברה תלויים ביכולת הדור הנוכחי להרות ולהוליד ילדים. תחושת השלמות החברתית והביולוגית של היחיד מושגת רק ביכולתו להיות הורה. ילדיו ערבים גם בחייו, וגם במותו – הם המספקים לו קבורה נאותה שתבטיח מעבר רוחו לעולם הבא, כדי לקחת את מקומו כאב קדמון ולהתגשם מחדש כאחד מחברי המשפחה לעתיד, כי המוות, כאמור, איננו סיום החיים באפריקה.האפריקנים מאמינים שהנפטרים חיים בעולם האחר ואף נוכחים עם משפחתם בעולם הזה. אותם אבות קדמוניים רואים הכל ואנשים נזהרים בהתנהגותם, ביודעם שהם מוקפים כל העת ב"ענן של עדות". לפי תפיסה זו, המתים העוברים לעולם המתים מכונים "המת-החי" ומהווים בני משפחה נכבדים ביותר ונוכחותם המתמדת מורגשת בחיי-היום.

גלריית
ABeNA אוצרת למעלה מ-100 מוצגים מ-18 שבטים אפריקאיים שונים המתגוררים במערב ובמרכז אפריקה המשוונית:גאנה, מאלי, גבון, גינאה המשוונית, הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו (זאייר) ואנגולה.

גלריה ABeNA, סימטת מזל שור 1

ימי פתיחה – ראשון - שלישי, שישי - שבת

שעות – 17:00 – 11:00

או על פי תאום מראש: - עדלידה - 0523427748;   אביגדור - 0544923860

 www.abenatribalart.com

 

 

הדפסשלח לחבר
בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד