אילן פיבקו

אמנם יפו העתיקה כשמה כן היא – עתיקה, אולם לצד בתי האבן המסותתים, הנמל הקדום והשקיעות הפסטורליות, השכונה מצליחה לשמור על רוח עירונית חדשה ורעננה. המגורים ביפו מאפשרים לאילן פיבקו, אדריכל ותיק שחתום על פרויקטים רבים של התחדשות עירונית בעיר, לחצות עולמות תוך ארבע דקות, ולעבור מאווירה 'תל אביבית' עכשווית לנוף עתיק הטעון בהיסטוריה ותרבות מגוונת. ככה הוא יכול, לדבריו, לנהל חיים שמשולבים בהם מזרח ומערב, אל מול נוף מרהיב.

פיבקו הקים את המשרד שבראשו עומד, "פיבקו אדריכלים", ב-1981 ומאז הספיק לתכנן מגדלי מגורים, בתי מלון ומבני ציבור, וילות ומשרדים, יוזמות נדלנ"יות, עיצוב פנים ועוד. בין הפרויקטים הבולטים של המשרד: פרויקט רביעיית פלורנטין בדרום ת״א, פרויקט Blue במתחם קאנטרי גלילות, מגדל הגן על גדות איילון, ובית הצדף בשכונת עג׳מי

בתור מי שעוסק בתכנון עירוני הוא נדהם מהאופן שבו יפו מתפתחת, "בשנים האחרונות רבים כמוני גילו את הקסם של יפו והיא עוברת תהפוכות בנמל ובאזור השוק, באזורים המערביים כמו מדרון יפו ועג'מי, ובאזורים נוספים כמו יהודה הימית והשדרה"

"יפו מדברת אליי באופן מיוחד. יש לה שילוב של היסטוריה עשירה, נשמה והטרוגניות אנושית ייחודית. יש בה משהו קוסמופוליטי והיא מקפלת בתוכה את הפילוסופיה של הים התיכון, מטען שלם של מושגים ושל מיתוסים – תרבות שלמה שיפו היא חלק ממנה, יותר מכל עיר אחרת בארץ".

 

 

ביתו של אילן פיבקו ביפו העתיקה: