אילנה גור

באחת מנקודות התצפית היפות ביותר על נמל יפו, מתגוררת במוזיאון אמנות ועיצוב הקרוי על שמה, אחת הנשים הוותיקות והמרתקות בשכונה. בין אם ביקרתם ביפו העתיקה ובין אם לא, אין ספק כי נתקלתם בשמה וביצירותיה של אילנה גור, אמנית אוטודידקטית שנולדה בטבריה, בת למשפחת רופאים ידועה ואייקון של סצנת התרבות היפואית. 

בשנות השבעים יפו העתיקה משכה אליה אמנים רבים שהחליטו להשתכן באזור ולפתוח בו גלריות קטנות וייחודיות. גם אילנה גור הגיעה לאזור, ובשנת 1983 רכשה חלק קטן מהמבנה העתיק שישמש אותה בעת ההיא כדירה פרטית הצופה לים התיכון. 

איך התחילה הזוגיות שלך עם יפו?

"בחרתי להתגורר וליצור ביפו עקב ההיסטוריה של העיר ושיתוף הפעולה שניתן לקיים בה בין יהודים לערבים. הגעתי ליפו בשנות השבעים ורכשתי דירה בבניין בכיכר קדומים. לאחר מכן רכשתי חלק בבניין ברחוב מזל דגים, ובשנות התשעים, לאחר שסיימנו את שחזור הבניין, הפכתי אותו למוזיאון בו אני מתגוררת כיום"

בתחילת שנות ה – 90 החליטה אילנה גור לפתוח מוזיאון פרטי בישראל שבו תוכל להציג את יצירותיה ואת אוסף האמנות העצום אשר באמתחתה. היא אמנם חייתה כארבעים שנה בניו יורק אך בשל זיקתה לארץ ישראל מיקום המוזיאון היה אך טבעי עבורה. לפיכך, רכשה גור את המבנה מבלי לדעת על הסודות המרתקים שהוא טומן בחובו. היא החלה בעבודות השחזור והשיפוץ שארכו כשלוש שנים תוך שמירה אדוקה של סגנונו העתיק של הבית. המבנה היה נטוש עזוב ומוזנח, ואף היה צורך לקדוח חור בקיר על מנת להיכנס פנימה בפעם הראשונה בגלל שלא הייתה דלת כניסה. משנסתיימו העבודות המפרכות, נפתח המבנה כמוזיאון פרטי בשנת 1995.

"אני מפסלת בעיקר בברונזה אבל יוצרת גם עבודות משילוב של חומרים שונים כגון עצמות, ברזל, מחרשות ישנות, עץ, עור ועוד" מספרת לנו אילנה בעודה מצביעה על מגוון הולך וגדל של יצירות מקוריות הממלאות את חלל הבית והמוזיאון.

בין היצירות השונות של גור ניתן למצוא תכשיטים, יודאיקה, פיסול, ריהוט, גופי תאורה ועוד שלל פריטים מסקרנים. בנוסף, היא יצרה פסלי חוצות רבים בארץ והקימה כאמור את מוזיאון אילנה גור שכולל מעל ל-500 יצירות אמנות, חלקן פרי ידה ואת חלקן אספה במסעותיה בעולם.

למרות שגור חיה ביפו רוב חייה, היא עדיין נושאת געגועים לעיר הולדתה ומספרת שיפו מצליחה להציף אצלה זיכרונות מהילדות. "הנוף של יפו שנשקף מהמוזיאון שלי מחזיר אותי לנופים של טבריה בה גדלתי. הדובדבן שעל הקצפת הוא  השקיעה הכי יפה בישראל שנשקפת מגג המוזיאון, הצופה אל הים."

אילנה גור נהריה

 

אילנה ואנדי וורהול
אילנה ואנדי וורהול
אילנה ורוברט דה נירו
אילנה ורוברט דה נירו