אריה גבריאלי

מה גורם לעשרות אלפי יהודים מכל רחבי העולם להתעטף ולהתפלל עם טלית גבריאלי? ובכן, הכול מתחיל כשגבר אמריקני נכנס בשנת 1964 לסטודיו גבריאלי הצעיר בסמטאות יפו – וביקש טלית. מלכה גבריאלי ז"ל לא ידעה דבר על הפיכת בד לטלית, אבל היא הבטיחה ללמוד. כיום, סטודיו גבריאלי מתייחד בטליתות בעבודות יד, ומשרת דורות של משפחות יהודיות מכל קצוות תבל.

אריה גבריאלי בן ה-67 הוא הבעלים של סטודיו לאריגת יד גבריאלי. מפעל החיים של משפחת גבריאלי התחיל ב-1964, כשהמדינה עודדה אמנים צעירים לבוא וליצור ביפו העתיקה. בתחילת הדרך, בסטודיו גבריאל היה נול אריגה אחד בלבד. אלא שאז נכנס לסטודיו תייר אמריקני אחד שהתאהב בבד הארוג – ושינה את ההיסטוריה. האמריקני שאל את מלכה גבריאלי ז"ל, אחותו של אריה, אם ניתן לארוג לו טלית מהבד הסגול שראה במקום.

"מלכה אמרה שהיא צריכה לבדוק איך בעצם הופכים בד לטלית", מספר אריה. "היא לא ידעה מה החוקים בדיוק. כעבור מספר שבועות היא שלחה לו לארצות הברית את טלית גבריאלי הראשונה, והשאר היסטוריה כמו שאומרים. מאז ועד היום מגיעים אלינו יהודים מכל העולם בבקשה שנעצב להם טליתות מיוחדות, ארוגות ביד. הסטודיו גדל מאוד עם השנים, וכיום יש בו 13 נולים, כך שנאלצנו לעבור לחלל גדול יותר בעיר רחובות. אבל השורשים של סטודיו גבריאל הם ביפו העתיקה, וכל התוצרת מוצגת למכירה בגלריית הסטודיו של גבריאלי בלב כיכר קדומים".

 

אריה גבריאלי