הצעות נישואין רומנטיות – מאז ולתמיד

מאת: נעמה מאירוביץ', מנהלת מוזאון יפו העתיקה ואוצרת האגף הארכיאולוגי

 

הצעת הנישואין שכמעט ושינתה את ההיסטוריה העולמית

הרעיון היה כי ספדין, אחיו של צאלח א-דין המוסלמי,

וג'ו-אן, אחותו של ריצ'ארד לב-ארי הנוצרי, יינשאו ויקימו את "ממלכת ירושלים" המוסלמית-נוצרית, שתשלוט על כל שטחי ארץ ישראל, המוסלמים והנוצריים. היה זה רעיון מהפכני, שלא התקבל על הדעת אז – והיום…

העולם הנוצרי והמוסלמי כאחד, דחו את הרעיון על הסף כבדיחה לא מוצלחת. היו שטענו כי זו היא אך תחבולה מתוחכמת, אך לא ידעו להסביר פישרה. ראו בה מחשבת כפירה המעוררת דחייה פיסית ואפילו מחקר בין זמננו הגדיר את האירוע: "כאירוע דיפלומטי ביזארי ביותר."  אך הצעת הנישואין הזו אכן הוגשה ונדונה, ובשל כל הסיבות הטובות.

בינתיים, נסו לשער בנפשכם את שלל האפשרויות הגלומות בהצעה. אלו מסלולים היסטוריים היו נטווים ומנותבים אם מומשה וצלחה. בייחוד כשאנו יודעים באיזה נתיב צעדה האנושות מאז.

 

ארבע הדמויות המרכזיות

ריצ'ארד לב-ארי (1199 – 1157), מלך אנגליה, מנהיג מסע הצלב השלישי לארץ ישראל, להשבת ממלכת ירושלים לידי הנוצרים. ריצ'ארד שהיה לאגדה עוד בחייו, היה מורכב מאוד. טקטיקן, בעל תבונה פוליטית, אמיץ מאוד ולוחם ללא חת, אך גם עקשן, שחצן ואכזר כלפי אויביו. הוא כובד על ידי חייליו ויריביו, אך היה שנוא על רבים ממנהיגי העולם הנוצרי.

צאלח א-דין (1193 – 1137), מייסד השושלת האיובית וכובש ממלכת ירושלים, שהיה גם לאגדה בחייו, נודע במנהיגותו ותבונתו הצבאיות, באבירותו ורחמנותו כלפי אויביו, בצניעותו הרבה בהליכותיו בחייו ואפילו במותו: כשגילו כי אין בחשבונו  מספיק כסף לשלם על ההלוויה שלו כי חילק את כל הונו לעניים… כוחו הרב עורר דאגה ורתיעה בקרב מנהיגים בעולם האסלמי.

ג'ו-אן נסיכת אנגליה (1199-1165) אחותו האהובה של ריצ'רד לב-ארי, מלכת סיציליה. בגיל -11 נשלחה להינשא לויליאם השני, מלך סיציליה (אז בן-22). עם מותו, השתלט דודו, טנקרד הראשון, על הממלכה ואסר את ג'ואן. ריצ'ארד בדרכו לירושלים, כבש את סיציליה ושחרר את ג'ואן. הוא חשש להשאירה מאחור ולכן לקח אותה עמו לישראל. היא בלתה זמנה בצמוד למחנה ריצ'ארד, לסירוגין ביפו, עכו ורמלה.

ספדין או בשמו אל-אדיל (1218- 1145), היה סולטן מצרים וסוריה אחר מות אחיו צאלח א-דין. הוא היה יד ימינו ואיש סודו של צאלח. היה גנרל, אסטרטג ואדמיניסטרטור מעולה שהניח את יסודות השלטון האיוביים. בעוד צאלח דאג להרחיב את הממלכה, ספדין דאג לחזקה, להרגיעה, לשמור על איחוד ובנייה ולא מלחמה והרס, לא להתגרות בעולם הנוצרי, לא לעודד מסעות צלב, לכן גם דאג למערך קשרי מסחר עם עולם הנוצרי והוכיח עצמו כדיפלומט נבון.

ספדין ניהל את המשא ומתן שהתנהל בין ריצ'ארד וצאלח ובשל כך בילה פעמים רבות במחנהו של ריצ'ארד או במקומות שהותו, לרוב – ביפו.

הוא מאוד התחבב על ריצ'ארד ויש להניח שבכל אותן פעמים ודאי גם פגש פנים אל פנים את ג'ו-אן.

הרקע להצעת הנישואין

אובדן ירושלים ונפילת ממלכת הצלבנים בידי המוסלמים עוררו את הנוצרים למסע הצלב השלישי – הגדול מכולם. שלושה מנהיגים עמדו בראשו: הקיסר הגרמני פרידריך ברברוסה שנהרג בדרך וצבאו הגדול נפוץ לכל עבר, ריצ'רד לב הארי מלך אנגליה, ומלך צרפת- פיליפ אוגוסט שחלה והיה טרוד במלחמות הירושה בארצו ולא הסתדר עם ריצ'ארד, לכן מיהר לשוב לביתו אחר כיבוש עכו. בארץ המתין גאי דה ליזיניאן, המלך שאיבד את ירושלים ואת "הצלב האמתי" ששב משבי צאלח א-דין לאחר שזה שחרר אותו. הוא הצליח לאסוף מס' אבירים זעום ולסייע בכיבוש עכו ועזב עם ריצ'ארד. מזג האוויר, האוכל, המחסור במים, לא הטיבו עם ריצ'ארד שהיה חולה מרבית הזמן, אבירי ארץ ישראל חשו אדונים לעצמם, לא סרו למשמעתו ולא לחמו לצדו, כל הישג וכיבוש מיד אבד בשל הקושי לשמר את הניצחונות, האויב המוסלמי ובראש צאלח א-דין הסתברו להיות קשים ונחרצים, והסביבה עוינת: אוכלוסיית הארץ העדיפה לשתף פעולה עם המוסלמים מפני אכזריות הצלבנים. הצלבנים מסוריה הגדילו לעשות ונהלו משא ומתן עם המוסלמים כנגד ריצ'ארד לב-ארי… ובנוסף, נודע לו כי ממלכתו, בהעדרו, ניתנה לאחיו למלוך תחתיו. ריצ'ארד הבין שלעולם לא יראה את ירושלים.

הצעת הנישואין

מאז הגיעו לארץ ניהל ריצ'ארד תקשורת עם צאלח, אך הייתה זו התקשרות זהירה, כשכל אחד מנסה ללמוד ולתמרן את השני. כשהבין ריצ'ארד שלעולם לא יצליח לכבוש את   

ירושלים ולהגן עליה, שהוא חייב לשוב לאנגליה לנסות ולהציל את ממלכתו מידי אויביו מבית, ורצה לצאת לפחות עם הישג  כלשהו, ביקש לסיים את המשא ומתן הארוך, הפתלתל והמייגע שניהל עם צאלח והוא הציע את רעיון הנישואין.

אני מניחה שהחלום על "שלום עולמי"  דווקא מצא חן בעיני שני המנהיגים, שבעי המלחמות והדם, אך שניהם היו אנשים מעשיים וידעו כי לעולם לא יהיה שלום, חלום או נישואין. אני מציעה הסבר חדש: הצעת הנישואין באה להעיד על רצינות, מחויבות ויושר הכוונות של ריצ'ארד הפעם – בפני צאלח א-דין בנושא ההסכם חלוקת הארץ ביניהם, מה שמאוחר יותר נודע כ"הסכם יפו". בהצעת הנישואין ריצ'ארד מציג את אחותו האהובה, כערובה לעומק רצינותו לתהליך. לדעתי גם צאלח וספדין מבינים את הסאב-טקסט. הסכם יפו יוצא לדרך ונחתם ב-2 בספטמבר 1192 – לפני 826 שנה.

רעיון הנישואין בין ג'ו-אן וספדין הצית את דמיונם של סופרים, ציירים ורומנטיקנים חסרי תקנה לאורך דורות … השנה, הנסיך האנגלי הארי יינשא למייגן מרקל, פשוטת עם, אמריקאית, ממוצא אפרו-אמריקאי, גרושה ושחקנית (אללי…).  אנגליה כמרקחה! ישנו דיון ציבורי "רציני" בנושא שמירת "טוהר הדם הכחול" של שושלת המלוכה…

אך אנגליה של ימיינו "תבלע את "הצפרדע" והצפרדע בעידן הפמיניסטי – תהפוך לנסיכה… כמו באגדות, כמו במשאלות לב מימי קדם.