ויקטור פוליטיס

אחרי שטייל בכל העולם, צילם, תיעד והקים מיזמים חוצי גבולות חזר היזם והצלם ויקטור פוליטיס למקום בו התאהב לראשונה לפני 50 שנה ומאז לא עזב את מחשבותיו – סמטאות יפו העתיקה. כאן הוא מתגורר ויוצר כבר עשור ולכאן חוזר אחרי כל הרפתקה עולמית. החל ב-13 ביוני תוצג בגלריית הרחוב בסמטאות תערוכה של מיטב צילומיו מרחבי העולם בהם תיעד ברגישות ובדיוק סצנות יומיומיות אותנטיות מרחובות סואנים בארצות שונות. תכירו את ויקטור פוליטיס.

אי אז בשנות ה-60, כשראשוני האמנים התחילו להגיע לסמטאות יפו ביקר באזור סטודנט צעיר ושאפתן מיוון. לימים, ישוב אותו צעיר ליפו. אחרי שנים כיזם מצליח שפיתח פרוייקטים חלוציים ברחבי העולם, ואחרי שהציג את צילומיו בתערוכות ומגזינים ברחבי העולם השתקע ויקטור פוליטיס בסמטת מזל גדי, יחד עם אשתו ד"ר אני פוליטיס.

פוליטיס התחיל לצלם בשנת 1970 ומאז הספיק לצלם בלמעלה מ-80 מדינות בעולם כולו, הציג במספר תערוכות יחיד בלונדון, ניו יורק, איסטנבול, לאגוס ויפו העתיקה. תצלומיו הופיעו במגזינים נחשבים ברחבי העולם ובשנות ה-90 זכה במקום הראשון בתחרות התצלומים הבינלאומית של קאנון. במסגרת עבודתו כיזם הוא מפתח חלוצי של פרוייקטים בשווקים קשים ומתמקד ביצירת מקומות עבודה ופיתוח צעירים מקומיים.

איך התחיל סיפור האהבה שלך ושל יפו העתיקה?

"לפני 50 שנה, באוגוסט 1968, הגעתי לישראל מהעיר וולוס שביוון. למדתי עברית במשך 6 חודשים באולפן גדול בנצרת עילית. ביקרתי ביפו העתיקה באותה השנה והתאהבתי באזור, שבדיוק היה בעיצומו של תהליך ההפיכה למושבת אמנים. בשנת 1969 התחלתי ללמוד במכינה באוניברסיטה העברית בהר הצופים. ביקרתי ביפו העתיקה בכל הזדמנות שהיתה לי. מאוחר יותר באותה שנה, התקבלתי לאוניברסיטת תל אביב ושבתי לבקר ביפו העתיקה. הסתובבתי בסמטאות, הלכתי לחוף, פגשתי אמנים ששיפצו את בתיהם, והרגשתי בבית. עברתי לניו יורק ב-1970, אך המשכתי להגיע לישראל כמה פעמים בכל שנה, וכך יכולתי לעקוב אחר העליות והמורדות של יפו העתיקה".

"אחרי שחייתי במנהטן במשך 38 שנים, אישתי ואני החלטנו לעבור למקום חדש. בדקנו אפשרויות שונות עד שבתנו מאיה הזכירה לנו שבישראל נרגיש הכי בבית. אני נולדה בחיפה וגדלה במילאנו. ואני ידעתי שאם נעבור לישראל אני רוצה לגור רק ביפו העתיקה. אני הסכימה איתי וביקשה שאמצא לנו בית שם. הבית שקנינו עמד למכירה במשך 7 שנים ואני חושב שהוא חיכה רק לנו!"

פוליטיס מוצא כאן השראה בכל פינה ובמהלך העשור בו הוא מתגורר כאן, יצר ארכיון של למעלה מ-30,000 תצלומים של כל חלק ביפו, מג'בליה ועד מגדל השעון, ומהנמל למנזר הרוסי.

מה הסוד היפואי שלך?

"זה לא סוד גדול, אבל הוא משעשע. בשנת 2010 שכרתי מטוס קטן לשעה, טסתי מעל יפו וצילמתי הרבה תצלומי אוויר. הדפסתי אחד מהם ותליתי אותו על הקיר מתחת לאחד החלונות בסלון. כיום, זו קרוב לוודאי התמונה המצולמת ביותר ביפו ואולי בתל אביב. במשך השנים צילמתי מאות תמונות של קבוצות מכל העולם, יחד עם המדריכים, על רקע התצלום הזה. היו גם תמונות חתונה ובר מצווה, תמונות של רקדנים מתאמנים ועוד".

 

ב-13 ביוני תיפתח כאן בגלריית הרחוב בסמטאות תערוכה של 60 מצילומיו. התערוכה Street smART מפנה את התייחסותנו ליצירתיות הבלתי נדלית שישנה ברחוב, הנובעת מתוך הצורך הקיומי של האנושות, לשרוד ולהמציא את עצמה מחדש בכל יום המהווה סוג של חכמת רחוב וחיים. בכל צילום ישנו חלק מה DNA של נשמתו, מוחו, אישיותו ותמונת העולם הפרטית שלו. לפרטים נוספים על התערוכה לחצו כאן

 

צילום: ויקטור פוליטיס
צילום: ויקטור פוליטיס
מתוך התערוכה street smART
מתוך התערוכה street smART
מתוך התערוכה street smART
מתוך התערוכה street smART
מתוך התערוכה street smART
מתוך התערוכה street smART

 

 

 

ויקטור ואני פוליטיס בסרטון של משרד התיירות: