ילנה רוטנברג

ילנה רוטנברג היא ציירת זוכת הפרס ע"ש אסנת מוזס לאמנים צעירים לשנת 2019 ואחת האמניות הצעירות הבולטות היום בארץ.

כששופטי ועדת הפרס נדרשו לנמק את בחירתם בה, הם כתבו: "ציוריה של ילנה רוטנברג מעוררים סקרנות ומעידים על אינטליגנציה ציורית המושתתת על ידע רחוב ועל חכמת סטודיו. הם מבקשים מן המתבונן להתקרב ולהשתהות על הפרטים המתעתעים, המרכיבים את מושאי הציור, שהם מוּכּרים ובלתי מוּכּרים בעת ובעונה אחת". ומספיק מבט אחד, ביצירה אחת כדי להבין במה מדובר.

ילנה נולדה לפני 28 שנים ברוסיה. את התואר הראשון שלה באמנות היא סיימה בשנקר ואת התואר השני השלימה באקדמיה בצלאל. היא מציגה בתערוכות יחיד ובתערוכות קבוצתיות ברחבי הארץ ובימים אלו לוקחת חלק ברזידנסי האמנים של יפו העתיקה – אתר.

"אני מציירת, בעיקר עם איירבראש – טכניקת פיזור צבע באמצעות לחץ אוויר של צבעי אקריליק על קנווס. את הסקיצות אני עושה בפסטל יבש או בפוטושופ. הרבה מהציורים שלי מציגים נוף בנאלי, כמו באיורים מימי הביניים, גלויות מאתרי תיירות או סביבות תלת מימד של משחקי מחשב".

 

כמי שמציירת הרבה נופים ומתעסקת באתרי תיירות, האם מצאת חיבור מיוחד ליפו העתיקה?

"כן. העבודה כאן ממשיכה את העיסוק שלי באתרי תיירות היסטוריים. שמחתי על ההזדמנות לעבוד ביפו העתיקה, אתר שבו אפשר לבחון מושגים כמו אותנטיות וסימולציה ולעבוד עם דימויים שיותר מהכל משמשים תפאורה למציאות מדומה. אני עובדת כאן על ציורים של ממצאים מהאגף הארכיאולוגי, שצמוד לחלל העבודה שלנו ואתרים עתיקים שיהיו מבוססים על הדמייה ממוחשבת". 

 

יש עבודה אחת שלך שיש לך חיבור עמוק במיוחד איתה? שאת גאה בה במיוחד?

"מדובר בציור שהוא חלק מסדרה שקיבלה בטעות את השם "חטיפת אירופה", כמו בסיפור המיתולוגי. זה הצחיק אותי והשם נשאר. זו סדרת ציורים שמבוססת על צילומי סלפי שההורים שלי שולחים מכל הנסיעות שלהם לאירופה על רקע אתרים היסטוריים. וכאן אולי טמון החיבור המיוחד שלי לסדרה הזו בכלל ולציור הזה בפרט".

 

ציור מתוך סדרת "חטיפת אירופה"
ציור מתוך סדרת "חטיפת אירופה"