שרון טל

בליבו של בניין יפואי בן 250 שנה מהתקופה העותומנית, לא רחוק מהשער הראשון של חומת יפו, קם מחדש מותג האופנה המיתולוגי "משכית".

מדובר במתחם שמאפשר למבקרים לזגזג בין חנות הבגדים, בה מוצגות קולקציות חדשות, למתפרה בה הם נוצרים, ועל הדרך ליהנות מתערוכות מתחלפות המציגות פריטי ארכיון וצילומים מההיסטוריה הענפה של המותג. מי אחראית ללידה מחדש של בית האופנה הנוסטלגי ולמה דווקא ביפו?

משכית הוקמה בשנת 1954 על ידי רות דיין מתוך חזון של העצמה נשית דרך יצירת מקומות עבודה לעולים חדשים ושימור המגוון האתני והתרבותי של קהילות העולים השונות בישראל. בשנת 2015 קיבלה רות דיין את עיטור נשיא מדינת ישראל על פעילותה למען הקהילה.

כיום, הקסם של משכית ממשיך באמצעות המעצבת הראשית והיזמת – שרון טל (36). מסע חיפוש של כמה שנים, הובילו את רות ושרון לחבור מחדש להיסטוריה העשירה וכיום בגיל 99 רות דיין עדיין עובדת עם שרון,כדי להמשיך את המורשת של משכית. שרון טל המעצבת הראשית של משכית, בוגרת "שנקר" בית הספר לעיצוב אופנה בהצטיינות. שרון עבדה בפריז עם אלבר אלבז בלאנוון, ולאחר מכן כמעצבת הראשית של תחום הרקמות באלכסנדר מקווין.

שרון מובילה בכשרון רב את משכית קדימה, משלבת את המורשת העשירה של משכית עם אופנה מודרנית עדכנית וייחודית.

בסמטה אותנטית שוכן באב אל ג'דיד – השער החדש, הוא השער הדרומי בחומת יפו העתיקה. את השער החדש פרצו בחומה כדי לשרת את המוסדות שהוקמו מחוץ לחומה. טל ובן זוגה, ניר טל, מנכ"ל בית האופנה, הקימו שם את החנות לפני ארבע שנים והחזירו לתחייה את המותג האהוב. החלל החדש של בית משכית, נבנה במטרה להעביר המבקר מסע בין היסטורית המותג עם תמונות הארכיון ובגדי הארכיון, הצצה לאטליה שבו ניתן לצפות בצוות יוצר את הפריטים המופלאים ואף לרכוש את הפריטים בחנות המותג המרשימה.

למה דווקא יפו העתיקה?

"מיד עם ההחלטה להקים מחדש את "משכית" ידענו שיפו חייבת להיות סביבת היצירה" מספרת טל. "ערכי המותג מושתתים על חיבור בין הישן לחדש, האותנטיות אל מול חדשנות , ערב התרבויות. הרגשנו שאין מקום יותר מדויק מיפו להעביר את הערכים הללו. לאן שלא מסתכלים ישנה ניגודיות מעוררת השראה, בין אם בארכיטקטורה של בתי האבן הישנים והמתחמים החדשים, המסעדות האותנטיות לצד מסעדות שף, שוק הפשפשים והעתיקות אל מול הבוטיקים של מעצבים צעירים"

מה הסוד היפואי שלך?

"אני מאוד אוהבת את הנקודה בפארק ממנה ניתן לראות את כל קו החוף של תל אביב , תמיד אפשר למצוא שם מקום קצת יותר מבודד ושקט מאנשים, ופשוט להתבונן בעיר היפהפייה שלנו"

שרון טל ורות דיין. צילום תומר בן אבי
שרון טל ורות דיין. צילום תומר בן אבי