טוען אירועים ופעילויות

« כל האירועים ופעילויות

 • אירוע כבר עבר.

אין כמו יפו – פסטיבל סיורים שיעיף לכם ת'סכך

14 אוקטובר 2019 - 20 אוקטובר 2019

יפו העתיקה. צילום: גיא יחיאלי

מרתון הסיורים ייערך בפעם השלישית בחול המועד סוכות, 20-14 באוקטובר ויכלול כ-60 סיורים ברחבי יפו

היכן ביפו קבור הרופא הבריטי שגילה סוג מפורסם של לימפומה? איזו מסעדה פופולרית שוכנת על חורבותיו של בית בושת יפואי ידוע? כמה סוגים שונים של חומוס אפשר למצוא בשוק פשפשים אחד?

עיריית תל-אביב-יפו בשיתוף התאחדות המלונות בתל-אביב רבתי תקיים בחול המועד סוכות מרתון סיורים לציון 150 שנים לתחילת התיירות המודרנית ביפו. 

בשנת 1869, עם פתיחת תעלת סואץ, נפתח לראשונה יעד חדש לסיורים – ארץ הקודש. מאורע זה נחשב בעיני היסטוריונים רבים כתחילת עידן התיירות המודרנית ליפו – עידן שלא פסק עד היום: על פי סקר התיירות הנכנסת של משרד התיירות לשנת 2018, יפו הינה אטרקציית התיירות מס. 1 בתל אביב-יפו. במלאת 150 שנה לאירוע ההיסטורי תקיים העירייה בחוה"מ סוכות מרתון סיורים ביפו. לצד מסלולים פופולאריים בחלק התיירותי של העיר, נעשה מאמץ מיוחד שגם עסקים ותושבים מקומיים ייהנו מהשגשוג התיירותי; לצורך כך יתקיימו סיורי טעימות בשדרות ירושלים וברחוב יפת; בתים מארחים; ומסלולים המספרים אודות ההיסטוריה הערבית של יפו. פסטיבל הסיורים הוא שיתוף פעולה של המשלמה ליפו, התאגידים העירוניים "אתרים" ו"עיר עולם ותיירות" ומוסדות תרבות ופנאי יפואיים.

 

בין הסיורים הייחודיים שייערכו: 

 • סיור טעימות בשדרות ירושלים
 • הסודות של מושיק גלאמין – סיור עיצוב ייחודי בשוק הפשפשים
 • אין כמו יפו בלילות – סיור חיי לילה בשוק הפשפשים
 • ויברח – חדר בריחה בחוצות יפו עם גיל קופטש
 • סיור טריוויה של חידות יפואיות עם הצ'ייסר איתי הרמן
 • הסופרת מרסל מוסרי בסיור בעקבות ספריה
 • אצל דוריס – הצצה לחיי החברה הערבית
 • סיורי מסגדים וכנסיות
 • סיור טעימות ברחוב יפת

 

 

הסיורים יהיו פתוחים לקהל הרחב בתשלום של 100-60 ש"ח. אורחי המלונות בתל אביב יזכו בסיור חינם,  ומחזיקי כרטיס דיגיתל יוכלו לרכוש סיורים 1+1. 

ההשתתפות בהרשמה מראש באתר התיירות של תל-אביב-יפו  https://www.visit-tlv.co.il/?CategoryID=261

 

 


 

 

סיורי סוכות 2019:

 

 

 • חלון לארץ הקודש – סיור בין בתי עץ וארמון:

 

סיור המתחיל בצומת בה נולד רעיון הקמת תל אביב אל מושבה שהוקמה על ידי מתיישבים זרים נוצרים  אשר ביקשו ליצור בארץ ישראל את מקדשם הרוחני. נסייר בין בתי מלון מפוארים, נבקר בארמון ברון רוסי ונחשוף את סיפורה של שכונה רב תרבותית שהפכה לפינת חמד.

 

 • 3 דתות ואלוהים אחד – סיור בשכונת עג'מי:

 

שכונת עג’מי ביפו היא דוגמא לדו-קיום מרשים של מוסלמים, נוצרים ויהודים. בסיור נכיר ונחווה את השכונה המרתקת דרך נפלאות הארכיטקטורה והפן האנושי. נשמע על שקיעתה הארוכה לאורך השנים ועל הדרך חזרה למעמדה כשכונה יוקרתית.

 

 • הקסם היפואי – סיור אל נבכי יפו העתיקה:

 

נעבור בין הסמטאות הקסומות של העיר העתיקה, בין הגלריות וחללי הסטודיו. נתצפת על המגדלור ונזכר בסיפורים ההיסטוריים של עיר הנמל העתיקה בעולם. נחצה את הכביש להצצה מודרכת בשוק הפשפשים, ונתוודע למרקם האנושי המיוחד. 

 

 • פיקוס, ים ורכבת גם – סיור בנושא סוגיות בתכנון עירוני:

 

הסיור ידון בנושאי הרכבת הקלה ועצי הפיקוס בשדרות ירושלים, בהיבטים של תכנון עירוני וערכי טבע. נלך לכיכר השעון לסקירה היסטורית של יפו ונמשיך לתצפית מצפון ליפו העתיקה לבחינה של הסביבה החופית של ת"א-יפו והפיתוח לאורך חופי הים התיכון. נסיים את הסיור במוזיאון אצ"ל בדיון על מהות קו החוף העירוני המתפתח. הסיור יעסוק בקונפליקטים שבין חוף עירוני והקשר שלו לים ובין פיתוח עירוני ושמירה על ערכי טבע. 

 

 • מצפור באמצע העיר היפואית – סיור ממדרון יפו לחוף גבעת העלייה:

 

שטח של כ- 200 דונמים המשתרע מנמל יפו דרומה ועד לחוף גבעת עליה. רצועת חוף זו מציעה לנו הצצה אל התופעות השונות ברצועת החוף הישראלית, והמעבר מטבע פראי, לאתר השלכת פסולת בניין שנזרקה לים במשך שנים רבות. כיום זהו הר אשפה בגובה 10-15 מ'. בשטח המדרון הוקם פארק ירוק שיחובר לטיילת הצפונית. זוהי אחת התצפיות היפות ביותר לים שאינה חוף רחצה מוסדר, ומהווה יעד מועדף ע"י צפרים לתצפית בעופות ים.  בעתות סערה חדירת המדרון אל הים מקנה יתרון תצפית בעופות ים נדירים כגון: יסעור ים תיכוני, סולה מצויה, חמסן טפיל ורחב אברה.

 

 • לגלות את פנינת הדרום – סיור בפארק החורשות:

 

בואו להכיר את אחד הפארקים הצעירים-ותיקים ביותר בעיר. הסיור משלב בין ישן לחדש – בין הסיפורים ההיסטוריים לבין התכנון המודרני, קיימות ואיכות סביבה, טבע, היסטוריה פנאי וקהילה. נשמע על הפרדסים של יפו, בתי הבאר, הדרך שחיברה בין יפו וירושלים, ועל הפרויקטים העירוניים הקהילתיים לשיקום שטחי בר והשבת הטבע לעיר.

 

 • מיפו לירושלים – מסלול הכניסה לארץ הקודש:

 

נצא למסע בעקבות העולים לא"י, היורדים בנמל על כתפי סבלים. נלך לאורך טיילת הים ונשחזר את מסעם של מלכים וחלוצים, גיבורים ואנשים קטנים הבאים לא"י. היכן עברו פסי הדרזינה (הרכבת הקטנה) שהובילו מן האוניה לתחנה סחורות, אנשים ותפוזים? בתחנת הרכבת התורכית נספר את תולדותיו של קו הרכבת הראשון לירושלים ואת הסיפור המופלא של שימור ושיחזור המתחם. מה בדיוק עשו שם הטמפלרים? היכן המתין הרצל לרכבת? ואיך קשור מגדל אייפל לכל הסיפור?

 

 • סמטאות של יצירה – סיור יפואי על אופנה ואומנות:

 

סיור בוטיק ייחודי המחבר אופנה ואמנות. חגיגה אורבנית – שיקית, צבעונית ומלאת השראה. בסיור נגלה חנויות ומעצבים ייחודיים ומגוונים בסמטאות העיר הקסומות שלא  מגיעים אליהם לבד, נשמע סיפורים מעוררי השראה על יוזמה, יצירתיות, חדשנות, אומץ, על תחילת דרכם ועל משנתם האופנתית של המעצבים. בין לבין נשמע על ההיסטוריה המרתקת של יפו, על הארכיטקטורה שלה , אמנות רחוב, על רחובותיה ומוסדות התרבות שלה. נבקר בסטודיו של קרמיקאית הנמצא בבית עותומאני עתיק, בסטודיו של מעצבת בגדים, מעצב נעליים, מעצבות תכשיטים. נעבור בין רחוב יפת, למתחם נוגה, לרחובות הנסתרים שמעון הצדיק וסביבתו, השוק היווני, רחוב בית אשל ועוד.

 

 • פשפשים עושים גרפיטי – סיור אומנות רחוב בשוק הפשפשים:

 

ציורי גרפיטי של כמעט כל האומנים הפעילים בארץ כגון, אנה קוגן, קון אייר, ארז וזיו שמח, אנטיי, דיוז, brothers of light' minks, muna,סלומון סוזה , מיכל רובין ועוד הרבה אחרים. מי הם האמנים, מהן הטכניקות ומה הולך לקרות עוד בסצנת האומנות המתפתחת בשוק הכי שווה בתל אביב יפו?

 

 • שיק בשוק – סיור אופנה ושופינג בשוק הפשפשים:

 

דרכים רבות ישנן להביט מחדש בעיר המקיפה אותנו. תל אביב יפו היא עיר שנותנת את עצמה לגילויים מחודשים. קל להתרגל לחיים בה ולא לתהות מהם העולמות שהיא מחביאה, אילו קולות נשמעים בה רק למי שמקשיב. אחת הדרכים לגלות את פני העיר היא לשלוח מבט אל ההיסטוריה, לחפש את הרגעים הנשגבים שמסתתרים בין חיי העבר של החלוצים והבוהמיינים, המהגרים והותיקים ביפו, שיצרו יחד את העיר הלבנה. אבל הכי כיף לגלות את העיר דרך האופנה שלה. נבקר בשוק הפשפשים ונלמד על היוזמות הכי חדשות של נשים חזקות שסיימו בית ספר לעיצוב והתחילו את דרכן העצמאית והמקורית, נמשיך למקומות הקיימים מספר רב של דורות כמו מסכית, לעיצוב תכשיטים, חנויות וינטאז וסיפורם המעניין, כובעים , אקססוריז , וכמובן נעבור דרך חנויות חדשות ושוקקות חיים בדרך לרכישות שוות במיוחד.

 

 • סיור גלריות פתוחות ביפו:

 

בין ההיסטוריה המדהימה של אלפי השנים, קיימות גם גלריות ותיקות וחדשות המבצבצות יותר ויותר ביפו העתיקה ובסימטאות השוק. נסייר בין בתי מלאכה של כמה דורות וכאלו חדישים לגמרי שקמו עתה. נבקר בבית קנדידוף, בתערוכה לצד סצנה אומנותית מגוונת, גלריה הוראס ריכטר הוותיקה והמיוחדת, גלרית קופסאות האור -60 קופסאות שדולקות ובהן יצירות אומנות עכשווית , בשעונים של איתי נוי ,נביט במוזיאון אילנה גור הפרסונה המרכזית – האומנותית של יפו, במוזיאון לאומנות תימן -אומנות צורפות ביפו של 8 דורות!! והכל מ5 חוטים. גלריה מיקה -לאומנות מודרנית מול הים ,וגלריה nox לאומנות עכשווית שפועלת בשיתוף עם יוצרים עכשוויים מקומיים ובינלאומיים. אמנים בכירים לצד צעירים ומבטיחים.

 

 • אין כמו יפו בלילות – סיור חיי לילה בשוק הפשפשים:

 

בשעות הלילה שוק הפשפשים משנה את אופיו המוכר והמסחרי למתחם יפואי נדיר ומיוחד בו יש את הבארים והפאבים הכי אופנתיים, אומנותיים וייחודיים. בירה מהחבית, אלכוהול מקומי, הופעות חיות וחוויות ייחודיות. נלך ונשמע על המיתולוגיות והסודות שהפכו את השוק ואת יפו למי שהיא, גם בלילה. לחיים!

 

 • נא לגעת – סדנת שפת הסימנים לכל המשפחה:

 

מחפשים חוויה משפחתית יוצאת דופן, כזאת שהילדים ואתם תזכרו עוד שנים?
בואו ללמוד לתקשר בשפת הסימנים!
מרכז נא לגעת, הממוקם בנמל יפו הציורי, פותח את שעריו ומציע להורים ולילדים להתנסות בסדנת 'שפת סימנים ישראלית'. במהלך הסדנה ילמדו המשתתפים סימנים בסיסיים בשפת הסימנים ויתנסו בעצמם בתקשורת ללא מילים וכל זאת- בדרך מהנה, חווייתית, שתפתח פתח לעולם, תרבות ותקשורת חדשים.

 

 • נא לגעת- סדנת טעימות שוקולד בחשיכה:

 

בחשיכה המוחלטת יתוודעו הילדים לעוצמות הטעם, הריח והטקסטורה של מגוון שוקולדים מיוחדים. הסדנה מועברת על ידי שוקולטיירית מקצועית בשילוב עם צוות מדריכים עיוורים ולקויי ראייה. המפגש עם המדריכים מזמן לילדים הזדמנות להכיר מקרוב את השונה מהם, שלפתע לא נראה שונה כל כך מהם עצמם, ומאפשר מרחב בטוח לשאילת שאלות ושיח בנושא חייהם של המדריכים.

 

 • תעביר את החומוס – סיור טעימות בשוק הפשפשים:

 

שיטוט בסמטאות הציוריות ובשוק הפשפשים כולל טעימות יפואיות אותנטיות, החומוס הטוב בארץ, הבורקס הבולגרי, השקשוקה המפורסמת וקפה שחור של דו קיום – תבואו, יהיה טעים.

 

 • בולברד ג'מל באשה  – סיור בשדרות ירושלים עם טעימות בלקניות:

 

כשנבנתה השדרה, תל אביב היתה כפר קטן לעומת יפו הגדולה והמפוארת, פנינת תרבות בין קהיר לדמשק. מדוע בנו את השדרה? מה קרה לה מאז קום המדינה ולאן פניה מועדות? יחד ננסה להבין זאת מבלי לוותר כמובן על הצד הקולינרי האופייני לשדרה. הסיור יתחיל בתיאטרון גשר ויסתיים בשתי טעימות יפואיות קלאסיות מהמטבח הבלקני המפורסם בשדרה.

 

 • סיור נצרות וכנסיות:

 

יפו היא העיר שבה החל פטרוס הקדוש את פעילותו בהפצת הדת הנוצרית בקרב תושבי האזור ומחוצה לו. למרות שיפו אינה ידועה בקדושתה לנצרות כמו ירושלים,  בית לחם ונצרת, יש בה ריכוז כנסיות מהמגוונים בארץ. כנסיות קתוליות, יווניות אורתודוקסיות, קופתית, ארמית, גאורגית, אנגליקנית, פרוסלבית ועוד. במהלך הסיור נכנס למספר כנסיות, נדבר על ההבדלים בניהם מבחינת האומנות, הארכיטקטורה ואופן ניהול הפולחן הדתי. את הסיור נתחיל בכנסיית פטרוס הקדוש המנוהל ע"י המסדר הפרנציסקני, נמשיך לכנסייה הארמנית כשבדרך נעבור ליד שגרירות הוותיקן, הכנסייה הגאורגית, נעבור דרך מתחם אנדרומדה, מתחם שנבנה על אדמות שנרכשו  מהכנסייה היוונית אורתודוקסיית, דבר שזעזע את המאמינים של כנסייה זו. נעבור ברחוב יפת בו יש מקבץ של כנסיות נוספות כמו ג'ורג' הקדוש (איוס גיאורגיוס), כנסיית סנט אנטוני הקתולית, אנטוניוס הקדוש הקופטית, נצפה לעבר הכנסייה המרונית: לבנון ביפו. נשמע על החינוך ביפו הניתן בבית ספר סן ז'וזף מנזר ביפו, בית ספר לבנות ולידו ביה"ס לבנים שמתחנכים בהם ילדים מכל הדתות.

 

 

 • "מחוץ לקופסא" – סיור במוזיאון אילנה גור:

 

במהלך הסיור "מחוץ לקופסה" המבקרים יסיירו בחללי מוזיאון אילנה גור כחללי תצוגה א-פורמליים שבהם מוצגים מעל 500 יצירות אמנות, אומנות, חפצים ועתיקות, באופן בלתי שגרתי. המבקרים יתבוננו באוסף האקלקטי מזוויות שונות שיעוררו מחשבה מחודשת ומאתגרת, ייחשפו לסיפורה האישי של האמנית והאספנית אילנה גור ולסיפורו ההיסטורי המרתק של מבנה המוזיאון העתיק. הסיור עובד על כל החושים, מקרב בין הצופה למוצגים, ויוצר חוויה בלתי נשכחת.

 

 • עולמו הקסום של הויסקי – סיור במזקקת הוויסקי היפואית:

 

מלאכת הכנת הוויסקי היא מלאכה מסורתית, טעונה בהיסטוריה וכימיה, טכנולוגיה ועבודת יד. הסיור והטעימות במזקקה יאפשרו לכם להשתתף ביצירה חווייתית במיוחד, לכל מי שרוצה לקבל זום אין לעולם האלכוהול והשתייה במלוא הטעם והריח. בסיור תכירו את הסיפור המרתק שמאחורי הקמת מזקקת הויסקי הראשונה בישראל, תלמדו על ההיסטוריה של המשקה, תסיירו במפעל העובד- בכל תחנות הייצור, מהמים ועד לבקבוק. כל סיור מסתיים בטעימה מודרכת ומקצועית של ארבעה ממוצרי המזקקה.

 

 • סיור בעקבות הקולמוס והמקלדת עם מרסל מוסרי: 

 

את שלושת ספריי "קופסת קובות" "דמעות של יין" ו"זה שאהבתי" כתבתי בין סמטאותיה של יפו אהובתי. הגעתי אליה בת 23 ללא כסף, עבודה או שאיפה המכבדת את עצמה. היה לי לפ טופ שבור, חדר בן 11 מטר בדירת שותפות ודמיון, כל כך הרבה דמיון.

בין אהבה נכזבת שחוויתי אז, לקשיי ההישרדות והפחד ממה שמצפה, טיילתי בסמטאות העצובות, בנמל הנוסטלגי, ברחוב השיכורים ובשוק בו הגישו לי רוכליו עשרות סיפורים. קראתי קצת משפתו המשעשעת של מנחם תלמי, מסודותיה של שירת רחל ואלכסנדר פן השובב  ורקמתי לעצמי עולם שבבוא העת יהפוך אותי לאשת קריירה וסופרת עם עשרות אלפי קוראים.

עד היום, כשאני שבה לבקר בה, הלב פועם בכמה עוצמות וכמו נכדה המגיעה לשבת בבית סבתה ונזכרת, כך בדיוק מקבלת אותי יפו. עם ניחוחות תבשילים, רוח נעימה המלטפת ופינות רחובות שסודותיי שמורות עמן.

אני מזמינה אתכם עמי ליפו, נעלו נעליים נוחות, הצטיידו בכמה דפים ועט עם מספיק דיו. לכו איתי בין הסמטאות עליהן כתבתי, על רציפי הנמל ולבסוף נקנח בדרינק נחמד ובתרגיל כתיבה שנעשה יחדיו.

נקרא שירים על יפו, על בית אבא, על אהבה ועל הכתיבה הבוערת בלבבות כולנו ואנסה לתת לכם מעט מהדחף שקיבלתי אני ביום בו הנחתי חפציי על אדמתה של בירת התפוזים והאהבות הנושנות.

אוי יפו, היית ונשארת.

 

 • המלון שמתחת לדשא – סיור בעקבות השכונה הנעלמה במנשייה:

 

סיור בעקבות הריסות רובע מנשיה. מה פרוש השם מנשיה ומה היו שלבי ההריסה של כל המתחם.  בסיור נגלה היכן שכן מלון הפאר "בלה ויסטה", היכן ניתן היה לקבל מסאז' ומרחץ בשמים, היכן נפתח בית החולים הראשון וכיצד הוא קשור לרובע בתי הבושת שאייר נחום גוטמן. זאת ועוד סיפורים על מתחם שכולו מכוסה דשא בפארק צארלס קלור.

 

 • העיר התחתית של יפו: סיור בעיר העותומאנית הארכיאולוגית:

 

סיור מרתק בעקבות סדרת חפירות ההצלה הנרחבות שנערכו בעשור האחרון במרכז יפו המודרנית. את הסיור ינחה ד"ר יואב ארבל מרשות העתיקות, והוא יעבור בכיכר השעון, בשוק הפשפשים, בשער העותומאני, בטיילת, בנמל וברחובות הצורפים ויהודה הימית. בסיור יודגשו ממצאי התקופה העותומאנית המאוחרת (המאה ה-18 עד תחילת המאה ה-20) שבה עברה העיר יפו תמורות משמעותיות.

 

 • חדר בריחה ברחובות יפו – Quester עם גיל קופטש:

 

קווסטר הוא משחק מבוסס GPS שהופך את השחקנים לגיבוריו של מסלול הרפתקאות ייחודי ומהנה. שילוב בין "חפש את המטמון" לאתגר "חדר בריחה" המתרחש בחוץ, בטבע וברחובות העיר, בעולם האמיתי. כל זאת בעזרת יישומון המותקן על הטלפון הנייד הפרטי.

גיל רופטש יוביל אותנו בהפתקאת קווסט "אגדות יפו", מכיכר השעון ועד לנמל. בסיור יחחשפו המבקרים לסיפורים ולאגדות השזורים בתולדותיה של יפו. מסיפורי התנ"ך והמיתולוגיה (יונה והדג, אנדרומדה), עד לסיפור בניית מגדל השעון בשער העיר. בכל אחת מהתחנות השחקן נדרש להתמודד עם אתגר (Challenge): פתרון חידה מהנה הקשורה למקום שתזכה, אותו ברמז (Clue), שמוביל אל התחנה הבאה בסיפור ובמסלול.

 

 

 • העם ששר בעברית על יפו – סיור בהדרכת אבשלום קור:

 

אבשלום קור, העובד זה 40 שנה בתחנת גלי צה"ל השוכנת ביפו, 

לוקח אותנו למסע בעיר. בסיור נטייל לאורך הים, ונחשוף פינות ביפו, שהן חלק מהסיפור 

היהודי ציוני – החל ביונה הנביא, שלמה המלך וארזי הלבנון, ביקורו של חוזה המדינה ביפו, בואם של אליעזר בן יהודה, אנשי רוח ומנהיגי העם לנמל יפו, ראשיתה של  גימנסיה הרצליה ביפו, ועד פיצוץ "הסאראיה" ושחרור יפו בתש"ח . המסע ילווה בשירי יפו, ובסיפורים 

שכתבו, בין השאר, ש"י עגנון ונחום גוטמן.

 

 • הקסם היפואי מומחז (לילך שלום):

 

סיור תיאטרלי בו נפגוש דמויות מרכזיות ומעניינות ביפו שילמדו אותנו למי באמת שייכת העיר. נלך בסימטאות הציוריות של יפו עיר הנמל העתיקה, נבקש משאלות בגשר עם כוחות, נשמע סיפורים על בית כנסת, כנסייה ומסגד, נכיר את הדוקטורים המפורסמים ומדוע קוראים כך לשוק הפשפשים.

 

 • נועזים וחולמים – סיור מומחז ביפו (ארז דיין):

 

"זוהי יפו, ילדה, זוהי יפו שחודרת כמו יין לדם" שר אבי טולדנו, וכמו יין טוב שמשתבח נגולל את סיפורה של יפו העתיקה. נצעד בין הסמטאות העתיקות ונבקר באחת מן הגלריות הרבות. בדרך נבקש משאלה על גשר המשאלות, נכנס אל בית כנסת עתיק, נראה עץ מרחף, נגיע אל שער רעמסס וממנו נטפס אל הפיסגה לתצפית מרהיבה. סיור מומחז וחוויתי בסמטאות העיר יפו ייקח אתכם למפגש מרתק ומלא בהומור עם דמויות שקשרו את גורלם עם גורלה של יפו: יוסף מויאל, שבנה את השעון בכיכר, ממתין לאשתו שאיחרה את הרכבת. אבו נבוט, מושל העיר האכזר, שיסביר למה בחר לקלל את אנשי עירו. אלברט השדכן, יגלה את הדרך למצוא זוגיות על גשר המזלות ועוד. נשמע על הדוקטורים: ענתיקה, נרגילה ושקשוקה שהקימו חנויות בדרך לירושלים, איפה אפשר למצוא את החמארה של פאני, למי נכתב שיר האהבה היפה ביותר "עטור מצחך", ועל חלומו של איש אחד שהוליד את הדת הגדולה בעולם.

 

 • סיור בסטייל יפואי – סיור עיצוב עם מושיק גלאמין: אם אתם חובבי עיצוב או סתם בא לכם לשדרג את הבית אתם מוזמנים להצטרף לסיור מאחורי הקלעים של השוק הכי סטייל בארץ – שוק הפשפשים. בסיור תלמדו על קונספט וסגנונות שונים לעיצוב הבית ותהנו מבוקר של כיף בסמטאות השוק, בחנויות מיוחדות, ובגלריות. תטיילו ותתייעצו עם מושיק גלאמין האחד והיחיד בכל הנוגע לסגנונות הקיימים, טרנדים וסטייל.
 • אצל דוריס – הצצה לחיי החברה הערבית ביפו:

 

במפגש אצל דוריס נקבל הצצה לחיי החברה הערבית ביפו: נשוחח על יפו, על שכונת עג'מי והאוכלוסייה המיוחדת שבה, על סיפורה האישי של דוריס, איך גדלה, על ילדותה ועל בתי הספר והחינוך המיוחד שקיבלה, וכמובן על העצמה נשית. דוריס מעניקה הצצה מופלאה לחיי המגזר הערבי, תוך כדי טעימות של קפה משובח ובקלאווה בעבודת יד.

 

 • "אל חדרי הלב" – סיור מוזיקה עיצוב ואומנות:

 

בגלריות, בחללים מיוחדים ובבתים פרטיים נפגוש מוזיקאים ואמנים שחיים ויוצרים: החל מביקור במלון חדש ופגישה עם מוזיקאי שמלהטט בין מוזיקה אלקטרונית ופיוטים מהמסורת היהודית, דרך חללי עבודה של מעצבים הפועלים בשוק הפשפשים וביקור בביתה היפואי המרהיב של מוזיקאית מאזרביג'אן המשלבת בין המוזיקה האזרית לישראלית. 

צלילים וסיפורי חיים, תרבויות ושפות שונות המחברים באופן חוצה גבולות בין מוזיקה ממזרח וממערב ליצירה ישראלית מקורית.

 

 • "הכל-קול" – סיור מוזיקה אומנות ותרבות:

 

יפו תמיד הייתה מקור השראה ליצירה מוזיקלית פורחת. המסורות והצלילים שהביאו עימם מהגרים וילידי הארץ, בני דתות ושפות שונות חילחלו, עמוק והציפו יצירה מרתקת ומרגשת.

נפגוש לשיחה אישית את מי שעלתה מתימן כילדה ומהמעברה התגנבה לשיעורי מוזיקה, כבשה את הארץ והעולם בקולה הצלול. נעורר לתחייה את מועדוני יפו המיתולוגיים, החמאם וכליף ונגלה מה הקשר בין שירה תימנית ויידיש. ביקור בגלריות ססגוניות במתחם לאמנים צעירים, נשמע את נגינת הנבל הקסומה ושילוב המוזיקה הקלאסית עם פרפורמנס עכשווי.

 

 • קסמי העבר, פעימות ההווה – סיור בעקבות יוצרות ויזמיות חברתיות:

 

סיור הנותן הצצה אל מותג ההוט קוטור הישראלי הראשון בארץ. נבקר במתחם רזידסי לאמנים עכשוויים ונקנח בסדנה וארוחה בביתה של השפית מייסר סרי שיוצרת דיאלוג דרך האוכל הערבי המסורתי.

 

 • אינסייד אווט – הופכים עולמות – סיור מוזיקה, עיצוב ואומנות:

 

ביקור במתחם אירוח יפיפה שהוא גם מרכז לאמנים צעירים וביקור בסטודיו של מעצב בינלאומי שעיצב, בין השאר, את אות ההוקרה למדליקי המשואות. האמן יוצר במתכות שונות כמו פלדה וברזל בשילוב עם עור וטקסטיל. נסיים בגלריה ססגונית של אמנית היוצרת מיצבים ייחודיים מחומרים ממוחזרים.

 

 • מאזרביג'אן ועד יוון, מסעות אל הלב – סיור בעקבות יוצרות ויזמיות חברתיות:

 

פגישה עם מוזיקאית המביאה את צלילי אזרביג'אן ועם בת זוגה, השפית והאמנית. בשוק היווני נבקר בסטודיו קסום של כורך ספרים – מלאכה שנדמה כי נעלמה מן העולם. נסיים במפגש מרגש עם קבוצת פעילות אקטיביסטיות בעלות תעוזה ואומץ בלתי רגילים, שתוך זמן קצר הצליחו לחולל שינוי בחייהן של נשים רבות.

 

 • משדרים מהשטח – סיור בתחנת הרדיו של המדינה

 

 

 

 • אין כמו יפו בסרטים – יפו בראי הקולנוע הישראלי:

 

בשנת 1909, השנה שבה נוסדה אחוזת בית ובאה לעולם העיר העברית הראשונה, הגיעה ליפו, אמה הורתה, האמנות השביעית וסרטי ראינוע החלו מוצגים בה באורח סדיר. במהלך הסיור נכיר כמה מבתי הקולנוע הישנים של יפו, כמו קולנוע אפולו וקפה זאריפי שבו התקיימו הצגות הראינוע הראשונות. נציג את יפו כאתר צילומים מרכזי בקולנוע הישראלי ונקרין קטעים מן הסרטים שצולמו בה, מ'אלדורדו' דרך 'השוטר אזולאי' ועד 'עג'מי'. נכיר את הבמאי והמפיק מנחם גולן שנשבה בקסמה של יפו ונספר על הרומן הקולנועי הייחודי שהוא ניהל עמה, רומן שהגיע לשיאו בסרט 'קזבלן'.

 

 • סיור במרכז החדשנות פרס לשלום:

 

במסגרת ביקורכם במרכז החדשנות של ישראל, תחשפו לסיפורה הבלתי יאומן של מדינת ישראל, אומת החדשנות, במסע מרתק בהשראת חזונו של שמעון פרס ז"ל. כמו כן, תחשפו לסיפור החדשנות הישראלית בהסתכלות עבר הווה ועתיד, תפגשו עם הולוגרמות של חדשנים וחדשניות ישראלים, תלמדו על ההיסטוריה של מדינת ישראל שהובילה אותה להיות "אומת החדשנות" ותתמודדו עם אתגרי העתיד בקפסולת זמן אינטרקטיבית.

 

 • עששיות ואגדות – סיור בעקבות אלאדין ומנורת הקסמים:

 

סיור ערב חוויתי מרתק לכל המשפחה, בעקבות אלאדין ומנורת הקסמים. במהלך הסיור, פוגשים הילדים את אלאדין שהגיע ליפו במיוחד, לחפש את מנורת הקסמים! אלאדין מספר למשפחות, סודות מהאגדות, ומבקש מהילדים לעזור לו למצוא את מנורת הקסמים – ולהגשים לו את המשאלה האחרונה – להתחתן עם הנסיכה יסמין. אלאדין והילדים יוצאים למשימה לילית מרתקת ביפו העתיקה: עליהם לעבור 6 תחנות, בכל תחנה יש משימה או חידה, אותה יש לפתור, על מנת לעבור לתחנה הבאה. הפעילויות בתחנות הינן מגוונות: כתב סתרים ,משימת הסולטן, משימת החיות, מזרקת המזלות ועוד. בתחנה האחרונה – מסתתרת מנורת הקסמים המוזהבת – וכל הילדים מבקשים משאלות, וזוכים לקבל מתנה מאלאדין.

 

 • ארכיאולוגיה של כתובות: סיור מורשת בשכונת נוזהא

 

פרויקט ׳ארכיאולוגיה של כתובת׳ בתכנון עירוני מציע בחינה ביקורתית  של תהליכי תכנון והתחדשות עירוניים באזורי קונפליקט אתנו – לאומי. יחודו של הפרויקט הוא בתיאורטיזציה רב מושגית ובפיתוח מתודה מיקרו גיאוגרפית שבעזרתם נתחקה אחר ההיסטוריוגרפיה התכנונית והקניינית של בתים וכתובות ביפו, שהיו בבעלות ערבית – פלסטינית לפני 1948 וכיום הם בבעלות אחרת. תוצאות מחקר הכתובות מציעות קריאה אלטרנטיבית רחבת היקף של תהליכי תכנון עירוניים במרחבים שסועים כמו גם כלים יישומיים לתכנון עירוני שיקדמו הכרה וצדק במרחב העירוני.

 

 • סיור טריוויה ביפו העתיקה עם איתי הרמן:

 

סיור באתרים ביפו העתיקה בזווית משחקית ומשעשעת.

בכל תחנה נערוך חידון קליל בהשתתפות המטיילים. דרך החידונים נתוודע להיסטוריה ולתרבות של המקום על כל גווניו. אז בואו לשחק להרחיב את הידע הכללי בסיור טריוויה ייחודי ביפו העתיקה.

 

 • בית מספר 3 – אירוח יפואי אצל משפחת חבאשי:

 

מזה שנים רבות לילא וחמודי מארחים בביתם כדרך חיים עליה גדלו וחונכו מאז ילדותם. השקפת עולם זו נולדה מתוך הקשיים אותם עברו בחייהם. הקונפליקטים בין התרבויות בארצנו היוו מחסומים בהתפתחות הכלכלית והאישית שלהם. הקשיים האלה יצרו דרך לנקודת מבט שונה וגרמו להם להתמקד ב"משותף" ולא בהבדלים וזאת כדי ליצור דיאלוג בין התרבויות ולחבר בין האנשים השונים. האירוח בביתם מתנהל תוך כדי ניגוב ״חומוס, פול ופלאפל בפיתה״ – ארוחת בוקר יפואית מאוחרת עם הסיפור של לילא וחמודי יעצימו את האורחים לשיתוף ודיאלוג. בסופו של המפגש המרגש בין התרבויות תקנחו בכנאפה ותה עם עשבי תיבול אותם המארחים רוקחים בעצמם.

 

 • הקסם היפואי כולל מפגש עם אורי גלר:

 

נעבור בין הסמטאות הקסומות של העיר העתיקה, בין הגלריות וחללי הסטודיו. נתצפת על המגדלור ונזכר בסיפורים ההיסטוריים של עיר הנמל העתיקה בעולם. נחצה את הכביש להצצה מודרכת בשוק הפשפשים, ונתוודע למרקם האנושי המיוחד. בסוף הסיור תתקיים פגישה עם אורי גלר- פגישה מלאת השראה ומוטיבציה שבו אורי ידגים את כח המחשבה שעשה אותו למפורסם.

 

 • סיור סטארט-אפ בנמל יפו: 

 

הזדמנות לגלות את מרחב החדשנות המתהווה בנמל יפו, אשר ישמש כאתר הדגמה (Beta Site) למיזמים העוסקים בפיתוח מקיים בחוף עירוני. בסיור יוצגו מיזמים מסקרנים כגון מיזם להפקת אנרגיה מגלי ים ומיזם לבנייה ימית מבטון אקולוגי המעודד התיישבות של בעלי חיים, וכן פיתוחים עתידיים ברצועת החוף של תל אביב-יפו והסוגיות האקולוגיות-ימיות המתלוות אליהם.

 

 • סיור טעימות ברחוב יפת:

 

אחלה יאפא אחלה אוכל – סיור קולינרי ברחוב יפת: המסעדות ובתי הקפה היפואים הערבים הם מוסדות אוכל מזה דורות. ההיסטוריה מספרת לנו שהטעמים של האוכל הערבי ביפו מושפעים יותר מהמטבח המצרי (בניגוד לנצרת שהטעמים בה מזכירים את הלבנט). אתם מוזמנים לסיור קולינרי ייחודי ברחוב יפת כדי להכיר לעומק את התרבות הערבית המקומית דרך האוכל. נטעם מספר רב של מטעמים, מחומוס ועד כנאפה ונכיר את העסקים המקומיים וסודות הקנייה של היפואים ביפת.

 

 • דרך עולי הרגל

 

סיור עם מיכל הלוי־בר שחקרה את דרך עולי הרגל מיפו לירושלים במסגרת עבודה לתואר שני באדריכלות נוף בטכניון. הסיור יֵצא מנמל יפו ויעבור דרך סביל אבו נבוט (שבדרך בן צבי של היום). הוא יתחקה אחר מקטעים שנותרו מדרך עולי הרגל ששימשה לאורך ההיסטוריה מאמינים משלוש הדתות, סוחרים בדרכם מנמל יפו וצבאות שעלו לירושלים כדי לכובשה. במחצית השנייה של המאה ה־19, בהשפעת התמורות שהתחוללו בארץ ובעולם, החלה הדרך לשמש כציר תנועה פעיל עבור עולים, חוקרים ותיירים בארץ הקודש.

 

 • סובב חומת יפו

 

סיור בתוואי חומת יפו שיעבור בין שרידי שעריה ומצודותיה של החומה אשר נבנתה בתקופות שונות ועל ידי כובשים שונים ושנפרצה בסוף המאה ה־19 כדי להקל על הבנייה בעיר ועל התנועה בה. הריסותיה של החומה שימשו למילוי החפיר וכחומר גלם להרחבת העיר מחוץ לתוואי החומה. הסיור יתחקה אחר שרידיה המעטים של החומה המעידים על עברה של יפו כעיר בעלת מערך ביצורים להגנה מפני אויבים, יתאר את התפתחותה האורבנית של יפו אל מחוץ לחומה, וכן יוצגו בו ממצאים חפירות ארכיאולוגיות שנערכו ביפו העתיקה.

 

 • יפו של עגנון ואלתרמן

 

שיטוט עירוני ביפו בעקבות שניים מגדולי הכותבים העבריים בעת החדשה – נתן אלתרמן וש"י עגנון –שתיעדו ביצירותיהם את רוח הזמן והמקום ושיצירתם מעניקה מבט מקיף על חיי היישוב העברי בארץ בתחילת המאה ה־20. ברומן "תמול שלשום" מתאר עגנון בהרחבה את יפו ואת תל אביב על רקע העלייה השנייה ואת ההבדלים הפיזיים והסימבוליים בין שתיהן ובין ירושלים. אלתרמן, מגדולי המשוררים העבריים, העמיד את תל אביב ואת יפו במרכז רבים משיריו. את הסיורים יובילו אדריכל שחר פוני ומיכל הלוי־בר ממינהל שימור ברשות העתיקות.

 

 • אירוח ערבי מסורתי אצל מייסר סרי

 

הנכם מוזמנים לארוחת צהריים בבית ערבי אותנטי אצל אחת הנשים המרתקות ומעוררות השראה ביפו. באמתחתה שני ספרי בישול ודרך האירוח והאוכל שהיא מגישה היא מגלה את סודות המטבח וסוד החוזק שלה. בתפריט הצהריים פרי עמלה: מתבלים מהמטבח הערבי והים התיכוני, שתיה חמה וקרה ומג'דרה יפואית אסלית

 

 • סדנאות בעץ ממוחזר לילדים

 

הנכם מוזמנים לסדנת נגרות לילדים בה תקחו חלק בתהליך יצירתי, כיפי עם מודעות לסביבה. בואו ללמוד שימוש נכון בחומר גלם ממוחזר, כלי עבודה ובניה של מוצרים וצעצועים שונים מעץ.

 

פרטים

התחלה:
14 אוקטובר 2019
סיום:
20 אוקטובר 2019