טוען אירועים ופעילויות

« כל האירועים ופעילויות

  • אירוע כבר עבר.

בתים מבפנים 2019 ביפו העתיקה

19 ספטמבר 2019 - 21 ספטמבר 2019

צילום באירוע באתר

 פסטיבל בתים מבפנים 2019 יתקיים זו השנה ה-13 ברציפות בשיתוף עיריית תל אביב יפו, בימים חמישי-שבת, 21-20 בספטמבר ויכלול תכנית של ביקורים וסיורים נדירים בבתים ובמבנים הכי מסקרנים בעיר, חלקם הגדול מעולם לא נפתח לקהל הרחב. גם נמל יפו ויפו העתיקה יארחו סיורים ומפגשים חד פעמיים. אל תפספסו!

ההשתתפות חופשית!

שימו לב! השעות והמועדים העדכניים ביותר מופיעים באתר ‘בתים מבפנים’ ויש להתעדכן בעזרתו טרם הצטרפות לסיור www.batim-il.org 

 

יפו העתיקה:

אתר

טיילת מפרץ שלמה 10, קומה 2, במוזיאון יפו.
שבת, 21.9, 10:00־14:00
זדמנות להכיר את פרויקט הרזידנסי (שהות אמן) החדש המתארח במוזיאון יפו – לשעבר בית הסראיה אל עתיקה (בית הממשל העותמאני הישן). החלל כולל סטודיאות, סלון אירוח וחללי תצוגה בתוך האולמות בעלי תקרת הקמרונים היפהפייה. באתר מתארחים אמנים רב תחומיים שהמשותף להם הוא יצירה באוריינטציה אורבנית ופרויקטים של Site Specific.
במקום נמצא גם האגף הארכיאולוגי של המוזיאון ובו ממצאים החל משנת 6,000 לפני הספירה המהווים עדות למגוון העמים והתרבויות שחיו ויצרו ביפו.
בית פתוח וסטודיאות אמן פתוחים.

הסצנה היפואית

נקודת מפגש: בכניסה לאתר, טיילת מפרץ שלמה 10, מוזיאון יפו.
שישי, 20.9, 10:00 ו־11:30 | שבת, 21.9, 10:00 ו־11:30. משך הסיור כשעה ורבע
סיור בעקבות סצנת האמנות המתעוררת ביפו העתיקה שיעבור בין חללי פופ אפ שבהם מתארחים אמנים צעירים, יבקר בתוכנית הרזידנסי החדשה שפועלת במוזיאון יפו לעתיקות ובגלריות המפוזרות בסמטאות הציוריות של יפו העתיקה ויתחקה אחר הקולות החדשים באמנות וביצירה המקומית.
4 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם

יפו על פי סצ`קו

נקודת מפגש: כיכר קדומים, יפו העתיקה.
חמישי, 19.9, 17:30. משך הסיור כשעתיים
אדריכל סעדיה (סצ`קו) מנדל שנפטר לפני כשנתיים היה אדריכל פעיל ופורה, פרופסור לאדריכלות (ראש המחלקה לארכיטקטורה בבצלאל ובאוניברסיטת אריאל), יושב ראש הוועד המנהל של המועצה לשימור מבנים ואתרים, ממובילי תחום השימור בארץ ודמות ססגונית, חריפה ופורצת דרך.
את הסיור שיוקדש לזכרו יובילו תמר טוכלר, סמנכ"לית ומנהלת מחוז מרכז במועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, ובנו של סצ`קו (ושותפו למשרד בשנים האחרונות) – אדריכל יריב מנדל, ובמהלכו יוצג פרויקט שיקומה ושימורה של יפו העתיקה שהיה שותף לו עם האדריכלים אורה ויעקב יער ואליעזר פרנקל.
הסיור יעבור בסמטאות יפו העתיקה, יסקור את תפיסת השימור שיושמה בה ויחשוף סיפורים מאחורי הקלעים על הצלתה ושימורה.
סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם

סובב חומת יפו העתיקה

נקודת מפגש: ליד מגדל השעון בכיכר השעון, יפו.
חמישי, 19.9, 16:00. משך הסיור כשעה וחצי
סיור בתוואי חומת יפו שיעבור בין שרידי שעריה ומצודותיה של החומה אשר נבנתה בתקופות שונות ועל ידי כובשים שונים ושנפרצה בסוף המאה ה־19 כדי להקל על הבנייה בעיר ועל התנועה בה. הריסותיה של החומה שימשו למילוי החפיר וכחומר גלם להרחבת העיר מחוץ לתוואי החומה.
הסיור יתחקה אחר שרידיה המעטים של החומה המעידים על עברה של יפו כעיר בעלת מערך ביצורים להגנה מפני אויבים, יתאר את התפתחותה האורבנית של יפו אל מחוץ לחומה, וכן יוצגו בו ממצאים חפירות ארכיאולוגיות שנערכו ביפו העתיקה.
הסיורים בהדרכת הארכיאולוג והאדריכל שחר פוני ומיכל הלוי־בר ממינהל שימור ברשות העתיקות.
2 סיורים פתוחים יצאו במקביל ל־35 משתתפים בכל סיור. אין צורך ברישום.

בית דובי זלצר

סמטת נתיב המזלות 19 (כיכר התותח), יפו העתיקה.
שישי, 20.9, 12:00־18:00, שבת, 21.9, 12:00־18:00
ביקור בבית שבו התגורר המלחין דובי זלצר (חתן פרס ישראל לזמר העברי) ובו יצר כמה מלהיטיו הידועים: שירי מחזות הזמר "קזבלן" ו"עוץ לי גוץ לי", שירים ללהקות הצבאיות, פסי קול לסרטים, כמה משיריו המוכרים של יהורם גאון (כגון "רוזה" ו"שירי ירושלים") ועוד.
הבית בנוי בטופוגרפיה תלולה, על המצוק בקו הראשון לים. הוא מתפרס על שלוש קומות של חללי אבן קמורים ומעוצב בהשראת בתי האי היווני סנטוריני – קירות פנימיים מחופים בטיח לבן גס ודלתות וחלונות עץ צבועים בכחול. לבית גם מרפסת הצופה לים ומעוצבת באותו סגנון.
בבית מתוכנן להיפתח מרכז תרבות ומוזיקה בשם "מלהקת הנח"ל ועד קזבלן" בניהול אמנותי של נעם סמל ובאוצרותו של צחי בקר. כיום הוא משמש כסטודיו לצילום של אלכס לנדסברג.
הכניסה לבית בקבוצות של 15 מבקרים.
בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם

וגם ברחבי נמל יפו:

ספינת המחקר

נקודת מפגש: הדק הצפוני בנמל יפו.
שישי, 20.9, 10:00־14:30. סיור אחרון ב־14:00. משך הסיור כחצי שעה
ביקור יוצא דופן ב־Mediterranean Explorer (Medex) – ספינת המחקר של עמותת אקואושן, המשמשת למחקר ימי במשך יותר מ־17 שנה. בביקורים שאותם ידריך קפטן הספינה, יוצגו שיטות המחקר החדישות שבאמצעותן לומדים החוקרים על הים, על בעלי החיים שבו ועל הנעשה בקרקעיתו, וכן הכלים החדשניים למחקר ימי שבספינה, בהם רובוט תת ימי משוכלל המאפשר לאסוף ולתעד פריטים מעומק הים.
עמותת אקואושן הוקמה בשנת 2002 במטרה לקדם את שמירת הסביבה הימית והסביבה החופית באמצעות מחקר, חינוך ופעילות קהילתית נרחבת. כחלק מעבודתה מפעילה העמותה את ספינת ה- Medex.
פתיחת הספינה לציבור הרחב היא חלק ממגוון הפעולות שנעשות במסגרת קמפיין "חד פעמי לא בים שלי", של עמותת אקואושן בשיתוף המשרד להגנת הסביבה.
לבני 12 ומטה, חובה ליווי מבוגר.
סמוך לספינה יוצבו דוכני פעילות בנושאים כגון פלט ים טבעי ומלאכותי ועוד.
סיורים לקבוצות של עד 10 משתתפים יצאו מדי 15 דקות. אין צורך ברישום מוקדם

חדשנות בנמל

נקודת מפגש: בכניסה לנמל מכיוון החניון הדרומי.
שישי, 20.9, 9:00 ו־11:00. משך הסיור כשעה
הזדמנות לגלות את מרחב החדשנות המתהווה בנמל יפו אשר ישמש כאתר הדגמה (Beta Site) למיזמים העוסקים בפיתוח מקיים בחוף עירוני. בסיור יוצגו מיזמים מסקרנים כגון מיזם להפקת אנרגיה מגלי ים ומיזם לבנייה ימית מבטון אקולוגי המעודד התיישבות של בעלי חיים, וכן פיתוחים עתידיים ברצועת החוף של תל־אביב-יפו והסוגיות האקולוגיות-ימיות המתלוות אליהם.
הסיורים בהדרכת Startil.
סיור מוגבל ל־30 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם

מנמל לנמל

נקודת מפגש: הקצה הדרומי של מגרש החניה בנמל יפו, בכניסה למדרון יפו.
שבת, 21.9, 8:30. משך הסיור כשעתיים
אדריכל אוריאל בבצ`יק – מנהל בנייה ותכנון בר קיימא בעיריית תל־אביב-יפו – יוביל סיור רכוב שיציג את שבילי האופניים שבפארק מדרון יפו, ימשיך לגן הפסגה וממנו לטיילת (שבה תיערך היכרות עם פרויקט פיתוח הטיילת) עד נמל תל אביב.
בתום המסלול יוכלו הרוכבים להמשיך לפארק הירקון או לשביל האופניים שלאורך שדה דב עד חוף תל ברוך. רמת הקושי בינונית. יש להצטייד בקסדה ובבקבוק מים.
סיור מוגבל ל-20 רוכבים ברישום מוקדם באתר batim-il.org

יפו של עגנון ואלתרמן

נקודת מפגש: הטרמינל המנדטורי (בית המכס) שבצפון נמל יפו.
חמישי, 19.9, 11:30
שיטוט עירוני ביפו בעקבות שניים מגדולי הכותבים העבריים בעת החדשה – נתן אלתרמן וש"י עגנון – שתיעדו ביצירותיהם את רוח הזמן והמקום ושיצירתם מעניקה מבט מקיף על חיי היישוב העברי בארץ בתחילת המאה ה־20.
ברומן "תמול שלשום" מתאר עגנון בהרחבה את יפו ואת תל אביב על רקע העלייה השנייה ואת ההבדלים הפיזיים והסימבוליים בין שתיהן ובין ירושלים. אלתרמן, מגדולי המשוררים העבריים, העמיד את תל אביב ואת יפו במרכז רבים משיריו.
את הסיורים יובילו הארכיאולוג והאדריכל שחר פוני ומיכל הלוי־בר ממינהל שימור ברשות העתיקות.
מומלץ לקרוא את הספר "תמול שלשום" ואת שירי אלתרמן, רגעים, כרכים א` ו־ב`.
2 סיורים פתוחים יצאו במקביל ל־35 משתתפים בכל סיור. אין צורך ברישום

דרך עולי הרגל

נקודת מפגש: הטרמינל המנדטורי (בית המכס), בצפון נמל יפו.
חמישי, 19.9, 9:00. משך הסיור כשעתיים
סיור עם מיכל הלוי־בר שחקרה את דרך עולי הרגל מיפו לירושלים במסגרת עבודה לתואר שני באדריכלות נוף בטכניון. הסיור יֵצא מנמל יפו ויעבור דרך סביל אבו נבוט (שבדרך בן צבי של היום). הוא יתחקה אחר מקטעים שנותרו מדרך עולי הרגל ששימשה לאורך ההיסטוריה מאמינים משלוש הדתות, סוחרים בדרכם מנמל יפו וצבאות שעלו לירושלים כדי לכובשה. במחצית השנייה של המאה ה־19, בהשפעת התמורות שהתחוללו בארץ ובעולם, החלה הדרך לשמש כציר תנועה פעיל עבור עולים, חוקרים ותיירים בארץ הקודש.
סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם

פרטים

התחלה:
19 ספטמבר 2019
סיום:
21 ספטמבר 2019