טוען אירועים ופעילויות

« כל האירועים ופעילויות

  • אירוע כבר עבר.

הדלקת נרות חנוכה בבית הכנסת העתיק של עולי לוב

2 דצמבר 2018, 16:30 - 6 דצמבר 2018, 18:00

חנוכיה

הצטרפו אלינו לחגיגת חנוכה בבית הכנסת העתיק של עולי לוב בלב סמטאות יפו העתיקה.

בכל ימי החג (למעט שבת) נדליק את נרות החנוכה, נשיר שיר חג ונספר סיפורים על אור וגבורה.

סמטת מזל דגים 2. הכניסה חופשית!

 

על בית הכנסת העתיק:

יפו במאה ה-18 היתה עיירה קטנה, עם נמל קטן ומוזנח ועורף חקלאי דל. ביישוב ובסביבתו שררו אנרכיה ומצוקה, פיראטים פשטו עליו מהים ושודדי דרכים מהיבשה. במחצית המאה ה-18 ארגנה הקהילה היהודית החזקה והעשירה של איסטנבול מסלול מסודר של עליה לרגל לארץ הקודש ולירושלים. העולים לרגל שטו מאיסטנבול ליפו, ומשם בדרכים רגליות עלו לעיר הקודש. התחנה הראשונה במסלולם של העולים לרגל היתה "חאן זונאנה" אשר נבנה על ידי רבי יעקב זונאנה, גביר עשיר מאיסטנבול. כאן התאכסנו העולים לרגל, רחצו והיטהרו במקווה, נחו וצברו כוח להמשך הדרך הארוכה לירושלים.

החאן שהוקם במבנה האבן הגדול והיפה פעל כשלושים שנה, אך החמרה במצבם של היהודים בארץ ישראל גרמה לנטישתו והוא עבר לידיים ערביות, ושימש למגורים וכבית חרושת לייצור סבון. במשך שנים חשבו שהבית נהרס ומיקומו נשכח, אך הבית עומד על תילו ומשמש בית כנסת של יהדות לוב.

הגבאי הראשון של בית הכנסת, שאול מג'נזי, סיפר כי בשנת 1948, זמן מה לאחר שעלה לארץ מלוב עם בני משפחתו והתיישב ביפו, חיפש מקום לבית תפילה עבור בני עדתו. בחיפושיו פגש נזיר פרנציסקני זקן שסיפר לו על בית כנסת עתיק שהערבים הפכוהו לבית חרושת לסבון ומסר לידו את המפתח לבית. מג'נזי הכשיר חלק מהבית לבית כנסת וקהילתו מתפללת כאן מאז. במפלס התחתון של הבית מצויים בורות בנויים ומטויחים, ששימשו לתעשיית הסבון. יתכן ושימשו קודם לכן כמקוואות של האכסניה היהודית.

בית הכנסת העתיק שוחזר ושופץ ונפתח לציבור לפני כשנתיים.

 

 

הכניס לבית הכנסת לעולי לוב

פרטים

התחלה:
2 דצמבר 2018, 16:30
סיום:
6 דצמבר 2018, 18:00