טוען אירועים ופעילויות

« כל האירועים ופעילויות

  • אירוע כבר עבר.

פרויקט "אתר" מארח: במקומה – תערוכה זוגית

13 דצמבר 2018 - 19 ינואר 2019

במקומה, טיגסט יוסף רון

אתר שמח לשתף פעול ולארח את אידריס- מיזם עצמאי לקידום אמנות עכשווית.

 

״במקומה״ – תערוכה זוגית  פתיחה, יום חמישי, 13.12.18 בשעה 20:00

טגיסט יוסף רון | מימי טסמה סיבהו
ניהול אמנותי: ברק רובין וליביה טליאקוצו  

בתערוכה "במקומה " בוחנות האמניות היבטים מגדריים של זהות לאומית ואת היחס בין אמהות, יצירתיות, התחדשות ומסורת. התערוכה תלויית מקום ומורכבת ממיצב רישומי פחם, רקמה ורקמת טקסטיל אתיופי.
_____________________________________________________

ימים ושעות פתיחה :
ד', ה' 11:00- 19:00
ו', ש' 10:00- 14:00

אתר, מוזיאון יפו, מפרץ שלמה 10, יפו העתיקה.

״במקומה״ – ״נפלאה היא הבמה של המסורת, בעלת מורשת גאה, חסד טבעי, אמא לאנשים הנועזים. אנו נגן עלייך- לנו החובה, אתיופיה שלנו- תחייה! תני לנו להתגאות בך!״ אלו המילים האחרונות מן ההמנון האתיופי הלאומי: ״לצעוד קדימה, אמא אתיופה יקרה.״ בתערוכה זאת הקשר בין זהות לאומית ואמהות מוענת בצורה אישית וקולקטיבית. במעבר בין אתיופיה לישראל, נשים שיחקו תפקיד מרכזי הניתן לזיהוי בזיכרון הפרטי והמשותף של יהודי אתיופיה. האמהות של יוסף רון וטסמה סיבהו, היוו מקור להשראה יצירתית, ומונצחות בעבודותיהן. רישומי הפחם המונוכרומטיים של יוסף רון, בהם מופיעות קרובות משפחה של האמנית, מקיפות ומעמתות את הצופה. המבט הישיר מחזק את המודעות של הצופה לגבי נוכחותו הפיזית, ומייצרות תחושת הזרה ואי נוחות. בו בזמן, ארשת הפנים של הדמויות המופיעות מעוררות יראת כבוד והערצה – השתקפות של הדרך בה האמנית חווה את מבטן ובכך מקרבת אותנו אל עולמה.

הטקסטיל האתיופי ידוע בצבעו הלבן והשימוש בצורות בעלי צבעים עזים. טסמה סיבהו יוצרת פירוש חדש לרקמה האתיופית כאשר היא עושה שימוש בצבע השחור בלבד ורוקמת צורות גיאומטריות מופשטות. הבדים בו בזמן מתפקדים כסמלים אנונימיים ואישיים: מסורת הטקסטיל הלאומי נבלעת עם חווית האובדן של האמנית. בדומה לכך, האמנית יוצרת מחדש כלי אתיופי מסורתי, אשר תחת ידיה מושחר, מעוקר, ומרוקן משימושו המקורי. הניגודיות בין הצבע השחור והצבע הלבן בתערוכה זאת, שואפת ליצור איזון מושגי בשרשרת הדורות: הבנייה של זהות נשית השואבת מן המקורות שלה ותובעת נוכחות חדשה.


טגיסט יוסף רון (נ.1977 גונדר,אתיופיה) עלתה לארץ בשנת 1984. חיה ויוצרת ברעננה, בעבודתה עוסקת במושג הנשיות, אמהות והורות, דרך רישומי פחם ורישום דיגיטלי. ברישומיה האור והצל מתפקדים כמטאפורה למצב חברתי קיים. יוסף רון הציגה בתערוכות בארץ ובעולם ביניהן תערוכה זוגית בשיתוף משרד התרבות עם האמנית נירית טקלה, באדיס אבבה, אתיופיה.

מימי טסמה סיבהו (נ.1989 שואדה, אתיופיה) עלתה לארץ בשנת 1991. חיה ויוצרת בנתיבות, בעבודתה עוסקת בצבע השחור. על ידי שימוש בבדים וחוטי תפירה טסמה סיבהו רוקמת רקמה שחורה על גבי בד שחור. בנוסף, טסמה סיבהו יוצרת עבודות תלויות חלל בעזרת חוטי צמר שחורים ומסמרים. הדימויים אותם היא בוחרת לקוחים מן התרבות האתיופית. טסמה סיבהו הציגה את עבודתה במכללה האקדמית ספיר.

 

אידריס – מיזם עצמאי לקידום אמנות עכשווית המנוהל על ידי זוג יוצרים – ברק רובין וליביה טליאקוצו, המבקשים להדגיש את המגוון החברתי במרחב הישראלי בבחירת האמנים תוך עיסוק בסוגיות עכשוויות. בנוסף מטרתם להעניק לאמנים אפשרות להציג את עבודתם ולהחזיק בתפקידים שונים במערך של חלל תערוכה בשאיפה להציג צורות שונות של ביטוי אמנותי.

נעילת התערוכה: יום שבת, 19.1

 

 

"במקומה" מימי טסמה סיבהו, ללא כותרת, 2017
"במקומה" מימי טסמה סיבהו, ללא כותרת, 2017

 

"במקומה" מימי טסמה סיבהו, ללא כותרת, 2017
"במקומה" מימי טסמה סיבהו,

 

דימוי ראשי: טיגסט יוסף רון

פרטים

התחלה:
13 דצמבר 2018
סיום:
19 ינואר 2019