טוען אירועים ופעילויות

« כל האירועים ופעילויות

  • אירוע כבר עבר.

רקע: תערוכת היחיד של יסמין ברקני-רוזנטל בגלריה "עומר תירוש"

17 יוני 2018, 08:00 - 17:00

גלריה עומר תירוש גאה להציג את רקע תערוכת היחיד של האמנית יסמין ברקני- רוזנטל.

אוצרת מור רשף סיון

הפתיחה תערך ביום חמישי ה21.6.2018, בשעה 20:00 בגלריה עומר תירוש, מזל מאזניים 2 פינת כיכר קדומים 8, יפו העתיקה.

הכניסה חופשית!

התערוכה תוצג בתאריכים 24.6 עד 11.7

בתערוכה, באוצרותה של מור רשף סיון, מוצגות עבודותיה העכשוויות של יסמין בכנות הייחודית המאפיינת אותה; יצירה ריאליסטית המשקפת התמודדות והסתגלות לקשיים לצד אי ויתור על קווי המתאר של האופי. עבודותיה משקפות תהליך התבגרות נשי, הכרה עצמית מחדש, התפתחות וצמיחה אישית. מתוך הקושי אל יצירה חדשה לחלוטין. מאז ומתמיד תהליך העבודה של יסמין נע מן הדמות אל החלל שסביבה. הרקע ליווה את יצירותיה כפן משני, כמחוייבות לציור, כפחד להשאיר את דמויותיה ללא תמיכה. לאחר לידת בתה הראשונה הפחיתה יסמין מן העשייה למספר שנים בהן גם נולדה בתה השנייה. כאשר שבה מצאה עצמה מתמודדת עם הקושי של הרקע יותר מתמיד. הרקע נותר בעינו, מסתכל, נוכח-נפקד ביצירה ובצילו יצרה סדרת תמונות ענק המתהדרות ברקע לבן ומציגות דמויות ריאליסטיות המשקפות את חייה.

הקושי אשר בא לידי ביטוי דרך הרקע ביצירותיה הביא את יסמין להפסקה נוספת בתהליך היצירה, הפסקה לא רצונית אשר הגיעה לקיצה כאשר אחיה, בועז ברקני, צייר מופשט ואקספרסיבי בעצמו, הגיע אליה עם עבודות ישנות שלו, רקעים ומשיכות מכחול והציב בפניה הצעה נכבדת "תחזרי לצייר, תלמדי להתמודד עם הרקע דרכי". כאדם המשתמש בקביים כאשר הוא חוזר ללכת נתמכה יסמין בעבודותיו ולמדה לשחרר את הפחד, להשתמש באקספרסיביות של אחיה ולצייר דרכה. לצייר מהרגש בלבד.

מן המקום של החיפוש, מן הרצון לשינוי וריענון, מן התמיכה המשפחתית נהפך עולם היצירה של רוזנטל על צירו והגיע למקום הרחוק ביותר, חדש ולא בטוח: מ-15 שנה של יצירה ריאליסטית בעלת קווים מנחים ברורים אל יצירה מופשטת, אקספרסיבית ובלתי נשלטת המכתיבה על דמויותיה הריאליסטיות לא פחות מאשר הן מכתיבות עליה. היא החלה לעשות ניסויים על ידי שפיכת צבע על בדים שוכבים, צבעים תעשייתים מדוללים בטרפנטין וראתה כיצד השליטה אליה הורגלה כציירת ריאליסטית נלקחת ממנה לטובת התנועה של הצבע וחוסר היכולת לצפות את התוצאה הסופית מראש. בגלל התחושה והחיבור הנוזלי שנוצר משכבות הצבע על הרקע ועקב משיכתה לעיוותים חזותיים ייחסה רוזנטל את הרקע כאל מים. כאלו שסחפו אותה אל שלב העבודה החדש שלה. ציירת ריאליסטית בעולם מופשט. היא "השקיעה" בהם את בני משפחתה וחבריה, התאהבה והתרגשה בו זמנית מהמתח שנוצר בין הרקע הפראי לבין
הדמויות המוקפדות. מתח שהתחדד גם בשל הרקע המבריק לבין דמויות המט.

גלריה עומר תירוש, מזל מאזניים 2 פינת כיכר קדומים 8 ,יפו העתיקה, תל אביב- יפו. ראשון- חמישי 00:18-00:10 ,טל: 5545773-077

הגלרייה סגורה בשבתות וחגים.

לאחר הסדרה הזו, החלה רוזנטל למצוא את העמק השווה שלה עם עצמה וחזרה לעבודות קטנות מימדים, בהן הדמויות הריאליסטית הן המרכז אך הרקע של אחיה מעורר בן השראה. היא למדה למתן ולשלב רקעים אקספרסיביים קטנים המתהדרים במשיכות מכחול לתוך יצירותיה. תמונות בהן הרקע והדמויות מוצאות את האמצע, המופשט והריאליסטי משתלבים כאחד.

יסמין ברקני- רוזנטל נולדה בשער הגולן וגדלה בדליה. כיום היא חיה ופועלת בסטודיו שלה בשפיים. למדה אמנות במדרשה בבית ברל. עבודותיה נמצאות באוספי אמנות שונים בארץ והיא מציגה ומוכרת בגלריות וירידי אמנות שונים. היא ציירת ריאליסטית העובדת בשמן על בד ושואבת השראה מעולם הצילום. יצירותיה הינן של אנשים מסביבתה הקרובה תוך כדי נסיון לתפוס רגעים קטנים וחולפים. בעבודותיה העכשוויות משלבת יסמין בין סגנונה הריאליסטי והמוקפד לבין הציור המפושט והאקספרסיבי ובכך יוצרת ניגוד מרתק היוצר מתח והרמוניה בו זמנית.

 

יסמין ברקני- רוזנטל

 

יסמין ברקני- רוזנטל

 

יסמין ברקני- רוזנטל

פרטים

תאריך:
17 יוני 2018
זמן:
08:00 - 17:00