אטרקציות

ABeNA גלריה לאומנות שבטית

גלריית ABeNA מציגה אומנות אפריקאית מסורתית קלאסית באתר האינטרנט ובגלריה. התערוכה שתיפתח בקרוב, תתמקד בנושא "פולחן אבות קדומים" באפריקה המשוונית. התערוכה אוצרת למעלה מ-70 מוצגים מ-15 שבטים אפריקאיים המתגוררים במרכז אפריקה המשוונית: קמרון, גבון, גינאה המשוונית, הרפובליקה של קונגו, והרפובליקה הדמוקרטית של קונגו (זאייר). רוב המוצגים שייכים לקבוצות שונות של אנשי Fang ושבטים שכנים, ולמרות שכל שבט שמר על סגנון אמנותי ייחודי – פולחן האבות הקדומים משותף לכולם.

השבטים שמרו בקנאות את שרידי האבות הקדומים שהיו נערצים עליהם. לגולגלות ולעצמותיהם הקטנות ייחסו כוחות "מאגיים" שהעניקו לאבות מימד של הצלחה עוד בעודם בחיים. הגולגלות אוחסנו בתיבה עשוייה קליפת עץ שנשמרה בביתו של ראש המשפחה.
מעל כל תיבה ניצבה דמות מגולפת בעץ שנחשבה כבעלת כוחות מיסטיים של הגנה וגירוש רוחות מזיקות – אלה הדמויות המוצגות בתערוכה. אצל אנשי Fang למשל, מכונה דמות זו בשם eyema-o- byeri המקביל למושג המערבי של "פולחן האבות" או "פולחן המתים".

במרוצת השנים שמש המושג "פולחן האבות" מעין הכללה לפעילות הטקסית והדתית באפריקה. לפולחן זה מעמד מרכזי בתרבות ובדת באפריקה, שכן האל הבורא נתפס כ"אל האדיש", מרוחק ומנותק ולא מעורב בחיי היום-יום של בני-האדם, ולפיכם עיקר הפעילות הדתית מכוונת לרוחותיהם של האבות הקדומים ולכוחות הטבע. האבות הקדומים הם המתווכים בין בני-האדם לבין האל הבורא והם השומרים הרשמיים של המוסר והסדר החברתי.

המוות איננו סיום החיים באפריקה, ולמרות שהמתים עוברים לעולם המתים והם בלתי נראים – הם ממשיכים לתפקד כחלק מהמשפחה והם מכונים "המת-החי". הם בני המשפחה הנכבדים ביותר ונוכחותם המתמדת מורגשת בחיי-היום. בזמני מאכל ומשקה שומרים עבורים מנות ובתקופות משבר מעונקות להם מתנות יקרות ערך כדי לגייס את עזרתם.

בארועים מיוחדים כמו טקסי חניכות, חגיגות, משברים ואסונות טבע היו מעוררים באמצעות פסלי האבות את רוחותיהם כדי לחזק באורח מאגי את הקהילה בהבטחת הגנה, פוריות, בריאות, הצלחה וכו'. פסלי האבות נועדו להגן בפני כוחות נסתרים.

מרבית הפולחנים ואמונות אלה חדלו להתקיים בתחילת המאה ה-20 בשל השפעות הנצרות, האיסלם וחוקי הקולוניאליזם. פסלי האבות ננטשו, נהרסו או נמכרו לאספנים מערביים. מציאות זו מדגישה את החשיבות הרבה בשימור פריטי אמנות אלו , כגלעד למסורת העתיקה של השבטים השונים ושל מסתרי האמנות האפריקאית.

ABeNA גלריה לאמנות שבטית
סמטת מזל שור 1, יפו העתיקה
טל. 0523427748 , 5188010 (03 ) www.abenatribalart.com