אטרקציות

בית שמעון הבורסקאי

במבנה זה שכן על פי מסורות נוצריות קדומות בית שמעון הבורסקאי, אתר מקודש לנצרות. על פי המסורת, שמעון הבורסקאי (מעבד העורות) אירח כאן את פטרוס, שליחו של ישו, בעת מסעותיו בארץ ישראל.

על פי הברית החדשה, ביצע פטרוס ביפו נס – החייאת אישה שנודעה בצדיקותה בשם טביתא בעזרת המילים "טביתא קומי" (מעשה השליחים ט'). נס זה הגדיל מאוד את מספר המאמינים בנצרות המתגבשת באזור.

טביתא נחשבת עד ימינו קדושה המסמלת צדקה ועזרה לזולת. בעת שהותו בבית שמעון הבורסקאי חלם פטרוס חלום ובו ראה יצורים טהורים וטמאים ביחד. קול שמימי קרא לו לאכול מן החיות, וכאשר סירב לאכול דבר פיגולים אמר לו הקול: "לאשר טיהר אלוהים, אתה אל תקרא טמא". פטרוס פירש את החלום כהיתר אלוהי להפיץ את הנצרות לא רק בקרב היהודים אלא גם בקרב עובדי האלילים הרומים, והסכים להמיר את דתו של קורנליוס שר הצבא הרומי בקיסריה. זוהי נקודת מפנה היסטורית בתהליך הפיכת הנצרות לדת חובקת עולם.

הבית נמצא באחזקתה של משפחת זכריאן הארמנית מזה מספר דורות ואסור בכניסת מבקרים. על גג הבית בנה השלטון הבריטי מגדלור אשר שימש את האוניות הנכנסות לנמל יפו. בסמוך למגדלור ניצב על גג הבית מסגד קטן, " ג'אמע אל בודרוס" (מסגד פטרוס), אשר נבנה בשנת 1730, ולצידו מגדל שמירה שנועד להגן על העיר מכיוון הים.